سامانه‌ای برای ثبت فعالیت ساخت‌وسازهای پرخطر

ایران,شورای شهر

پس از برگزاری جلسه‌ای با اعضای کمیسیون معماری و شهرسازی شورا، سازمان نظام مهندسی و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران به اتفاقات رخ داده درخصوص تعدادی گودبرداری و ریزش ساختمان‌های اطراف آن در شهر تهران اشاره کرد و از مصوبه‌ای در همین رابطه خبر داد.

دیدگاه > ایران- پس از برگزاری جلسه‌ای با اعضای کمیسیون معماری و شهرسازی شورا، سازمان نظام مهندسی و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران به اتفاقات رخ داده درخصوص تعدادی گودبرداری و ریزش ساختمان‌های اطراف آن در شهر تهران اشاره کرد و از مصوبه‌ای در همین رابطه خبر داد.

 آنطور که اقبال شاکری عنوان کرد در پی این اتفاقات شورای شهر تهران مصوبه ارتقای ایمنی تخریب و گودبرداری شهر تهران را مصوب و به شهرداری ابلاغ کرده است. وی همچنین از آماده شدن سامانه‌ای برای ثبت فعالیت ساخت‌و‌سازهایی که به‌صورت پرخطر هستند، خبر داد. به گفته رئیس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران، اطلاعات مراحل مختلف ساخت‌وساز در این سامانه قرار می‌گیرد و بدین وسیله اطلاعات مورد نیاز برای نظارت و کنترل به‌صورت آنلاین در اختیار مسئولان قرار گرفته و در نتیجه می‌توان تصمیم‌گیری بموقعی انجام داد. شاکری با بیان اینکه در عملیات‌های ساختمانی، شهرداری به‌عنوان مدعی‌العموم باید فعالیت کند از یکی از تصمیمات هم در این جلسه سخن گفت: «برای تمام ساختمان‌هایی که بیش از یک طبقه گودبرداری دارند باید حتما از ناظر و مجری دارای توان فنی مشخص استفاده شود.» وی از حمایت شورا در جهت ارتقای سطح ایمنی ساخت و سازها در سطح شهر خبر داد و اعلام کرد: براساس آمار سازمان نظام مهندسی در حال حاضر 19هزار گود‌برداری در شهر تهران انجام شده و تاکنون 13هزار مورد از آنها بررسی شده است. شاکری از یک آمار نگران‌کننده هم پرده برداشت؛ آمار‌های این سازمان نشان می‌دهد که سازه‌های نگهبان در بیش از نیمی از این گودبرداری‌ها متناسب با وضعیت گودبرداری نیست. وی با اعلام اینکه سازمان نظام مهندسی تعداد بیش از 80گودبرداری خطرناک را شناسایی کرده است، گفت: می‌بایست اقدامات لازم درخصوص این گودبرداری‌ها انجام شود.