رهبر مخالفان ترکیه: فساد وجود دارد نه کودتا

رهبر مخالفان ترکیه گفت، دولت در تلاش است تا با توصیف تحقیقات اخیر در رابطه با پرونده فساد مالی به عنوان یک کودتا، بر فساد سرپوش بگذارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، "کمال کلیچدار اوغلو"، رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه به قانونگذاران حزبش در دیدار گروه پارلمانی گفت: هیچ کودتایی وجود ندارد و هیچ کس قصد کودتا ندارد. ما سوالاتی پرسیدیم و هنوز منتظر جواب هستیم. آیا توطئه‌گران این کودتا، 4.5 میلیون دلار را در جعبه‌های کفش مدیرکل یک بانک گذاشته‌اند؟ آیا چهار تن از وزرای شما توطئه‌گران این کودتا بودند؟ آنها کشور را به سرقت می‌برند و آن وقت رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه می‌گوید که او قربانی یک کودتا است. این تاکتیک‌ها برای قربانی نشان دادن خودتان دیگر کافی است.

وی در این نشست به تحقیقات اخیر درباره فساد مالی که شامل دستگیری کارمندان عالی‌رتبه دولت و پسران سه تن از وزرا می‌شد، اشاره کرد. چهار وزیر متهم به دست داشتن در فساد 17 دسامبر سال جاری میلادی در ترمیم کابینه‌ای که کمی پس از این تحقیقات صورت گرفت، از کابینه اخراج شدند.

کلیچدار اوغلو ادامه داد: 17 دسامبر سال گذشته میلادی بسیار مهم است. در آن روز گفتم 247 میلیارد لیر از کشور دزدیده شده و دولت گفت، این مبلغ اغراق‌آمیز است. پس به ما مبلغ واقعی را بگویید. پول مردم دزدیده شده است. پول به سرقت رفته از مالیات‌های 76 میلیون تن جمع‌آوری شده است.

وی همچنین از اردوغان در خصوص پاکسازی اخیر در اداره پلیس انتقاد کرد. کلیچدار اوغلو پرسید: چرا ماموران پلیس در حال حاضر هدف قرار گرفته‌اند در حالی که آنها پس از اتهام کشتار علی اسمائیل کورکماز و اتم ساریسولوک، معترضان پارک گزی مورد حمایت قرار گرفتند.

دولت باهچلی، رهبر حزب "جنبش ناسیونالیست" نیز دولت را به دلیل اتهامات فساد محکوم کرد.

وی در نشست گروه پارلمانی حزبش گفت: دولت غول‌های اقتصاد را از این مساله مطلع کرده که این پول را که از دست فقرا پنهان کرده است. مردم ترکیه در انتخابات از این دولت ظالم انتقام می‌گیرند. ملت به حکومت این سارقان پایان خواهد داد.

باهچلی همچنین سیاست‌های اقتصادی دولت را نیز محکوم کرده و گفت، تحولات اخیر باعث فرار سرمایه‌های خارجی از کشور می‌شود. وی به کسری بودجه کنونی نیز اشاره کرد.

انتهای پیام

کد N61517