تحولات افغانستان/

پیوستن 20 عضو طالبان به پروسه صلح/ انتقاد سناتورهای افغانی از وضعیت امنیتی انتخابات

آسیا اقیانوسیه

پیوستن 20 عضو طالبان به پروسه صلح و انتقاد سناتورهای افغانی از وضعیت امنیتی در انتخابات از جمله خبرهای مرتبط با افغانستان به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شینهوا، سخنگوی والی بغلان اعلام کرد که 20 عضو طالبان سلاح های خود را در شمال افغانستان زمین گذاشته و به پروسه صلح در این کشور پیوستند.

بر این اساس 140 عضو طالبان در یک ماه گذشته سلاح های خود را در ولایت بغلان زمین گذاشته و به پروسه صلح پیوستند.

از سوی دیگر همزمان با تلاش دولت افغانستان برای صلح با طالبان، گفته می شود که بیش از چهار هزار شبه نظامی در یک سال گذشته به مذاکرات صلح با دولت با هدف برقراری ثبات و صلح در این کشور پیوستند.

وزارت کشور افغانستان همچنین اعلام کرد که در عملیات های مختلف پلیس، ارتش و اداره امنیت ملی در این کشور هفت شبه نظامی کشته شدند.

این عملیات ها در ولایت های بغلان، زابل، اروزگان و فراه انجام شده و بر اثر آن 10 عضو طالبان کشته و زخمی شده و شش فرد دیگر بازداشت شدند.

خبر دیگر اینکه شماری از سناتورهای افغانی، شورای ملی افغانستان و اعضای مجلس سنا گزارش سازمانهای امنیتی را درباره امنیت انتخابات آتی غیر واقعی خوانده و آن را به باد انتقاد گرفتند.

در همین حال سناتور "گلالی اکبری" اعلام کرد: این گزارش گمراه کننده بوده و بازتاب حقایق در ولایت های مختلف افغانستان نیست.

این اظهارات پس از آن مطرح شد که سخنگوی وزارت کشور افغانستان در یک کنفرانس خبری در این کشور تاکید کرد تنها 414 حوزه رای گیری از شش هزار و 845 حوزه قادر به تامین انتخابات نبوده و با تهدیدهای امنیتی از سوی طالبان در ولایت هلمند، بادقیس، غور، فراع، بدخشان، سرپل، پروان، کپیسا، نورستان کونر و لغمان مواجه هستند.