اوباما:برای اولویت‌های‌ سیاسی‌ مان در سال 2014 منتظر قوانین کنگره نخواهیم بود

رئیس‌جمهوری آمریکا در یک سخنرانی گفت که در سال جاری میلادی برای پیشبرد اولویت‌های سیاسی خود منتظر تصویب قوانین در کنگره آمریکا نخواهد ماند و همچنین اعلام کرد بازبینی اقدامات جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا که قرار است روز جمعه رونمایی شود، نزدیک به تکمیل شدن است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا این اظهارات را در جریان یک سخنرانی خطاب به خبرنگاران طی یک نشست کابینه در کاخ سفید ایراد کرد.

این سخنرانی از پیش درباره محتوای سخنرانی سالانه وی خبر داده و همچنین حاکی از یک راهبرد پیام رسانی جدید از سوی اوباما از طریق تاکید بر توانایی‌اش برای انجام اقدامات اجرایی بدون کسب تایید قانونگذاران آمریکایی است.

اوباما گفت: ما قرار نیست برای آنکه مطمئن باشیم که آمریکایی‌ها کمک‌هایی را که لازم دارند ارائه می‌دهیم منتظر قوانین کنگره باشیم. من یک خودکار و همچنین یک تلفن دارم و می‌توانم از این خودکار برای امضای فرمان‌های اجرایی استفاده کرده و دست به اقدامات اجرایی بزنم و از تلفن نیز می‌توانم برای فراخواندن آمریکایی‌ها از تمام طبقات جامعه استفاده کنم.

اوباما سال گذشته میلادی را در حالی آغاز کرد که امید زیادی به کسب پیشرفت در زمینه مسائل گوناگون از جمله کنترل نگهداری سلاح، اصلاحات مهاجرتی و دیگر مسائل را داشت اما سال قبل در حالی به پایان رسید که دستاوردهای وی در زمینه قوانینی که تصویب شدند چندان زیاد نبود.

تلاش‌های وی برای کنترل نگهداری سلاح عمدتا شکست خوردند و لایحه اصلاحات مهاجرتی نیز در مجلس سنا تصویب شده اما در مجلس نمایندگان به بن بست خورده است.

مقامات کاخ سفید که به سال 2014 لقب سال عمل را داده‌اند احتمال اینکه قوانین زیادی تصویب شود را چندان بالا ندانسته و به خبرنگاران گفته‌اند که از نظر آن‌ها موفقیت در این سال با فهرست پیروزی‌های مربوط به قوانین تصویب شده تخمین زده نخواهد شد.

اوباما بار دیگر در سخنان خود اصلاحات مهاجرتی را مهاجرتی برای امسال خواند. وی برای آنکه اهدافش در این زمینه را تبدیل به قانون کند نیاز به کنگره دارد. رئیس جمهوری آمریکا همچنین بر هدف خود برای احیای سریع‌تر اقتصاد آمریکا تاکید کرد.

اوباما گفت: پیام من به کابینه دولتم که در سخنرانی سالانه نیز هرچه بیشتر تقویت خواهد شد این است که ما نیاز به آمادگی همه جانبه داریم تا بازیابی مشاهده شده در اقتصاد را تقویت کنیم. اقتصاد در حال بهبود است اما حتی می‌تواند سریعتر بهبود یابد.

وی خاطرنشان ساخت: من کاملا مطمئن هستم که در سال 2014 اگرکه ما همگی در مسیر یکسانی کار کنیم و چندان نگران مسائل سیاسی نباشیم و نگرانیمان تنها به انجام رساندن ماموریتمان باشد می‌توانیم در سال جاری شاهد دستاوردهای بسیاری باشیم.

این در حالی است که جان بوئنر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که یک جمهوری خواه بوده و اوباما برای اولویت‌های قانون‌گذاری خود به حمایتش نیاز دارد، گفته است که رئیس جمهور تمرکز خود بر اقتصاد را از دست داده است.

اوباما قرار است روز جمعه یک سخنرانی دیگر داشته و در آن به تشریح تصمیماتش در زمینه چگونگی اصلاحات مربوط به فعالیت‌های مناقشه برانگیز جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا بپردازد.

اوباما در پاسخ به اینکه بازبینی اقدامات آژانس امنیت ملی آمریکا به پایان رسیده است یا نه گفت که این بازبینی نزدیک به پایان است.

انتهای پیام


کد N61341