ظریف وارد دمشق شد

محمدجواد ظریف,وزارت خارجه,ایران و سوریه,سوریه

وزیر امور خارجه ایران در ادامه سفر منطقه‌ای خود وارد دمشق شد.

محمدجواد ظریف سه‌شنبه و در طی سفر منطقه‌ایش با پادشاه اردن ملاقات کرده بود.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن ابلاغ سلام حسن روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران به پادشاه اردن، در خصوص گسترش روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

وی همچنین راه‌های گسترش مناسبات فیمابین در همه زمینه‌های مورد علاقه دو طرف را نیز مورد بحث قرار داد.

شاه اردن در این دیدار با ابراز علاقه‌مندی نسبت به گسترش روابط دو کشور و نقش ایران، مواضع کشورش در خصوص بحران سوریه و تحولات خاورمیانه را تشریح کرد.

شاه اردن تصریح کرد: باید تلاش کنیم تنش را از منطقه دور کنیم.

وی همچنین بر یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه تاکید کرد.

در این دیدار هماهنگی و مشورت دو کشور در خصوص چالش‌های مختلف خاورمیانه با هدف ایجاد امنیت و ثبات مورد تاکید طرفین قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در خصوص افراط گرایی و فتنه طایفه‌ای در منطقه را تشریح و تصریح کرد: باید اراده سیاسی کشورها بر ریشه کنی تروریسم و افراط گرایی معطوف شود و واقع بینی مبنای اصلی ریشه کنی افراط گرایی و فرقه گرایی قرار گیرد.

وی افزود: ایران همواره آماده حل سیاسی بحران و کمک به حل مشکلات انسانی سوریه بوده است.

رایزنی ظریف در عراق

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در این سفر در دیدار با نخست‌وزیر اردن در خصوص موضوعات مورد علاقه دو کشور به بحث و تبادل نظر پرداخت.

وزیر امور خارجه کشورمان اوضاع منطقه را حساس دانست و با تشریح رویکرد سیاست خارجی دولت یازدهم، ضرورت مبارزه با افراط گرایی و فتنه گری مذهبی را مورد تاکید قرار داد و افزود: باید با همکاری کشورهای مختلف به سمت راه‌حل‌هایی حرکت کرد که امکان رشد و گسترش تروریسم منتفی شود.

ظریف همچنین افزود: می‌بایست موضوعات منطقه از جمله تراژدی سوریه بر اساس تدبیر و واقع بینی حل شود و اقدام براساس اوهام کمکی به راه حل مبتنی بر واقعیات نخواهد کرد.

وزیر امور خارجه از اینکه فصل جدیدی در روابط دوجانبه ایران و اردن در حال گشوده شدن است استقبال کرد.

نخست‌وزیر اردن نیز در این دیدار با اشاره به منافع و مشترکات موجود بر روابط دو کشور، تعمیق و گسترش بیش از پیش روابط را مورد توجه قرار داد.

وی در خصوص موضوعات مهم منطقه، موضوع فلسطین و عراق، تاثیرات ناامنی در منطقه را برای اردن مهم خواند و تروریسم را دشمن ملت‌های منطقه دانست.

وی با توجه به نقش موثر جمهوری اسلامی ایران در منطقه، همکاری دو کشور در ابعاد دوجانبه را مهم ارزیابی کرد.

/2727

کد N61315