نقوی حسینی در گفت‌وگو با ایسنا

غربی‌ها بسته لغو تحریم‌ها را یک جا اجرایی کنند

مذاكرات ايران و گروه 1 5,تحريم

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که غربی‌ها باید از 30 دی ماه تحریم‌ها را لغو کنند چون این کاری است که به زمینه‌سازی و فراهم کردن مقدمات نیاز ندارد.

سیدحسین نقوی‌حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: مطابق توافق‌نامه ژنو طرفین ظرف شش ماه فرصت دارند تا تعهد یکدیگر را به اجرای توافق‌نامه آزمایش کنند که آغاز این کار طبق موافقت جمهوری اسلامی و گروه 1+5 از 30 دی ماه آغاز می‌شود.

وی افزود: جمهوری اسلامی متعهد است که تعهداتی را از 30 دی ماه آغاز کند اما اجرای تعهدات برای ما زمان‌بر است چون محدودسازی و یا تغییر ماهیت اورانیوم غنی‌شده 20 درصد کاری زمان‌بر به شمار می‌آید.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطر نشان کرد: در این بین غربی‌ها برای اجرای تعهدات به زمان نیاز ندارند پس انتظار می‌رود که ما در دو سه روز بعد از 30 دی ماه تصمیمات آنها مبنی بر برداشتن تحریم‌ها را بشنویم چون آنها تعهد دادند که تحریم‌ها را لغو کنند کاری که کش‌دار و زمان‌بر نیست که بخواهند مقدماتش را فراهم کنند.

نقوی‌حسینی تاکید کرد: باید از 30 دی شاهد اعلام لغو تحریم‌ها باشیم و ما از سایت تحریم‌ خارج شویم، این تعهدی است که غربی‌ها داده‌اند و اعلام آن به معنای پایبندی آنها به اجرای تعهدات است، در غیر این صورت در کار غربی‌ها تردید به وجود می‌آید.

وی گفت که انتظار می‌رود غربی‌ها بسته لغو تحریم‌ها را یک جا اجرایی کرده و در اولین فرصت شروع اجرای تعهد را اعلام کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با بیان اینکه از ابتدای امضای توافق‌نامه ایران و 1+5 فعالیت برخی از کشورها علیه این توافق‌نامه مشاهده شد گفت: رژیم صهیونیستی و برخی از کشورها تمامی تلاش خود را به کار گرفتند تا جلوی توافق را بگیرند و مطمئنا از 30 دی ماه یعنی زمان اجرایی شدن توافق‌نامه بازهم تلاش‌شان را به کار خواهند گرفت تا عملیات اجرایی به خوبی پیش نرود.

نقوی‌حسینی ادامه داد: لابی صهیونیسم تلاشش را به کار می‌گیرد تا اجرای تعهدنامه اخلال ایجاد کند چون هرگونه اخلال در اجرای این توافق‌نامه به معنای بازگشت کشورها در نقطه اول‌شان است، در این بین نباید از تلاش برخی از کشورهای منطقه که در سایه خصومت غرب با ایران فربه شده و بهره برده‌اند غفلت کرد.

به گفته وی در چنین شرایطی 1+5 باید پاسخ محکمی به این نوع فعالیت‌های کارشکنانه انجام بدهد و عملا تعهد خود را به اجرای توافق‌نامه نشان دهد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین با تاکید بر لزوم شنیدن صدای واحد درحمایت از تیم مذاکره کننده در داخل کشور و انعکاس آن به دنیا گفت: در کشور ما همه برای توافق‌نامه و مراحل اجرای آن اجماع دارند و معتقدند که باید دولت مطابق توافق انجام شده کار را پیش ببرد مگر اینکه گروه 1+5 رویه خلاف توافق را انجام دهد.

نقوی‌حسینی ادامه داد: باید اجماع و تک صدای فعلی حفظ شود چون همه می‌دانیم در عرصه سیاست خارجی تک صدایی منفعت برای کشور به ارمغان می‌آورد و چند صدایی خسارت و ضرر دارد.

انتهای پیام

کد N61046