اعتراضات در تایلند وارد مرحله جدیدی از خشونت شد

تایلند,تظاهرات,مخالفان

تهران - ایرنا - ناآرامی ها در تایلند در نخستین ساعات بامداد چهارشنبه با انفجار در مقابل منزل یکی از رهبران عمده مخالفان دولت «یینگلوک شیناواترا» نخست وزیر این کشور وارد مرحله جدیدی از خشونت ها شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از بانکوک مرکز تایلند، افراد ناشناس با استفاده از بمب دست ساز منزل «ابهیسیت وجاجیوا» رهبر حزب دمکرات و نخست وزیر سابق تایلند را هدف قرار دادند، اما در این حادثه به کسی آسیب نرسید.

یک افسر پاسگاه پلیس تایلند که از ذکر نامش خودداری کرد، گفت: در این حمله، بخشی از سقف منزل آسیب دید، اما در زمان وقوع حادثه کسی در منزل حضور نداشت.

همچنین گزارش خبرگزاری «کیودو» ژاپن حاکی است در جریان تظاهرات صدها هزار نفری معترضین در بانکوک پایتخت تایلند در صبح روز چهارشنبه - امروز - دو نفر مجروح شدند.

به گفته پلیس تایلند، دو تن از نیروهای گارد امنیتی در پی تیراندازی مردان مسلح ناشناس به سوی گروهی از این نیروها در مرکز بانکوک مجروح شدند.

همچنین گزارش دیگری حاکی از مجروح شدن دو فرد غیرنظامی در جریان تیراندازی مشابه در مرکز بانکوک بوده است.

معترضین تایلندی خواستار برکناری دولت «یینگلوک شیناواترا» نخست وزیر و روی کارآمدن یک شورای مردمی غیرمنتخب هستند تا اصلاحاتی را به اجرا بگذارد که گفته می شود برای پایان دادن به فساد مالی در کشور لازم است.

مخالفان دولت تایلند از روز سه شنبه با مسدود کردن راههای ارتباطی در بانکوک متعهد شده اند با محاصره کردن وزارتخانه های دولتی مانع فعالیت آنان خواهند شد و اقدام به قطع آب و برق محل اقامت نخست وزیر و اعضای کابینه وی خواهند کرد.

بحران سیاسی تایلند از سال 2006 میلادی زمانی آغاز شد که انبوهی از معترضین خواستار برکناری ˈتاکسین شیناواتراˈ نخست وزیر وقت و برادر ˈیینگلوکˈ نخست وزیر کنونی به اتهام فساد مالی و سوءاستفاده از قدرت شدند که این اعتراض ها به یک کودتای نظامی در کشور انجامید. از آن زمان تاکنون حامیان و مخالفان تاکسین درحال رقابت برای کسب قدرت هستند که این اقدام ها غالبا به اعمال خشونت آمیز در کشور می انجامد.

دور جدید بحران سیاسی در تایلند از بیش از دو ماه پیش و پس از ارائه لایحه عفو عمومی دولت به مجلس کلید خورد. منتقدان و مخالفان این لایحه معتقد بودند که تصویب لایحه عفو عمومی زمینه بازگشت «تاکسین شیناواترا» نخست وزیر اسبق این کشور را بدون گذراندن محکومیت زندان فراهم می کند.

مخالفان دولت تایلند از روز دوشنبه هفته جاری بانکوک پایتخت این کشور را محاصره کردند و وعده دادند تا زمانی که نخست وزیر را از مسند قدرت برکنار نکنند به محاصره بانکوک ادامه می دهند.

مترجمام 1450**1545
کد N60931