دیدار معاون وزیر خارجه با دبیر کل سازمان ملل/

بانکی مون: سازمان ملل متحد از حضور ایران در نشست ژنو 2 حمایت می کند

سازمان ملل, ژنو2

دبیرکل سازمان ملل متحد در دیدار معاون عربی آفریقای وزارت امورخارجه کشورمان در کویت گفت: سازمان ملل متحد از حضور ایران در نشست ژنو 2 حمایت می کند.

به گزارش سه شنبه شب ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه،ˈبان کی مونˈ عصر سه شنبه در دیدار ˈحسین امیر عبداللهیانˈ که برای شرکت در کنفرانس بررسی اوضاع انسانی مردم سوریه به کویت سفر کرده است با بیان این مطلب، افزود: در مذاکره با همه طرف های منطقه ای و بین المللی که در بحران سوریه دخیل هستند، بر ضرورت حضور ایران تاکید کرده ام زیرا به نظرم ایران بازیگر کلیدی است.

وی تصریح کرد: سازمان ملل متحد از طرف های موثر و سازنده در حل سیاسی بحران سوریه از جمله ایران می خواهد از نفوذ خویش برای ایجاد آتش بس و کمک رسانی به مردم سوریه استفاده کنند و ما اینجا هستیم تا زمینه کمک به میلیون ها آواره سوری را که در آستانه یک فاجعه انسانی قرار دارند فراهم کنیم و به نقش سازنده ایران امیدواریم.

دبیرکل سازمان ملل متحد با تبریک توافق ایران و گروه 1+5 ، حمایت خود و سازمان ملل متحد را از این توافق اعلام و تاکید کرد همه طرفها باید به وظایف خود در این زمینه متعهد باقی بمانند.

معاون عربی آفریقای وزارت امورخارجه کشورمان، نیز با اشاره به نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در ساماندهی و کمک به حل بحران های عراق و افغانستان، بر آمادگی کشورمان برای مساعدت و همیاری به مردم سوریه و کاهش آلام و خشونت ها در این کشور تاکید کرد.

امیر عبداالهیان گفت: ˈایران با ابتکار خود تا کنون سه کنفرانس بین المللی برای حل بحران سوریه برگزار کرده و طی دو سال گذشته ارسال کمک های انسان دوستانه دارو و مواد غذایی برای مردم سوریه را در اولویت کاری خود قرار داده است.

وی افزود: ما در عین حمایت و احترام به ابتکار جنابعالی و آقای ˈاخضر ابراهیمیˈ معتقدیم بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و دخالت نیروهای خارجی در منطقه کمکی به کاهش بحران نکرده و بر پیچیدگی مسئله افزوده است.

امیر عبداللهیان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بدون هر گونه پیش شرطی برای حضور در کنفرانس بین المللی ژنو 2 آمادگی دارد.

وی افزود: ما معتقدیم بحران سوریه صرفا راه حل سیاسی دارد و شرط موفقیت هر گونه راهکار سیاسی مهار پدیده تروریسم و افراط گرایی در سوریه و پایبندی همه طرفها به راهکار سیاسی گفت وگوهای ˈسوری- سوری است.ˈ

وی با مردود دانستن هرگونه مداخله خارجی افزود: مردم سوریه تصمیم گیرندگان اساسی در تعیین سرنوشت سیاسی خویش هستند

**1497** 1917
کد N60585