ژاپن در بخش انرژی موزامبیک سرمایه گذاری می کند

سرمایه گذاری و کمک ژاپن,انرژی,موزامبیک

تهران - ایرنا - تلویزیون آفریقای جنوبی (اس ای بی سی) روز سه شنبه در گزارشی از ماپوتو پایتخت موزامبیک از تصمیم ژاپن برای سرمایه گذاری در بخش انرژی، به ویژه ساخت نیروگاه گازی این کشور جنوب آفریقا خبر داد.

این گزارش به نقل از ˈفرناندو آگوستو د سوساˈ مدیرکل برق سراسری موزامبیک اعلام کرد که براساس قراردادی که دیروز/دوشنبه میان نمایندگان بخش انرژی ژاپن و موزامبیک در ماپوتو منعقد شد، ژاپن موافقت کرد تا در هفته جاری با انجام یک سرمایه گذاری 174 میلیون دلاری برای ساخت یک نیروگاه برق با سوخت گازی به موزامبیک که روزی مستعمره پرتغال بود، کمک کند.

یادآوری می شود از زمانی که منابع عظیم گازی در سواحل کشور فقیر موزامبیک در ساحل اقیانوس هند کشف شد این کشور به مرکز توجه بسیاری از کشورهای جهان اول برای سرمایه گذاری های مختلف تبدیل شد.

این کشور به سبب فقر اقتصادی فاقد زیرساخت های توسعه، ارتباطات و انرژی های مصرفی است و مردم آن نیز همواره از کمبود برق در عذاب هستند، از اینرو کشف این ذخایر بزرگ گازی و نیز منابع کوچکتر نفت در این کشور می رود تا بهانه ای باشد برای سرمایه گذاری های توسعه ای در این کشور که البته جای سرمایه گذاران بخش دولتی و خصوصی ایران نیز در این میان خالی است.

همین امر موجب شد تا اقتصاد بعضا با رشد منفی این کشور طی دهه گذشته، امسال یک رشد باورنکردنی 14 درصدی را تجربه کند.

به گفته د سوسا، نیروگاه برق جدید ماپوتو که قرار است توسط سرمایه گذاران و مهندسان ژاپنی از سال 2018 به بهربرداری برسد 110 مگاوات برق به شبکه سراسری برق این کشور تزریق خواهد کرد.

این گزارش همچنین به نقل از ˈشیزو آبهˈ نخست وزیر ژاپن که از شنبه تا صبح دوشنبه در ماپوتو بسر می برد، افزود که طبق قرارداد منعقده میان دو کشور، ژاپن همچنین موافقت کرد به مدت پنج سال 672 میلیون دلار به موزامبیک قرض دهد تا آن کشور بتواند اقتصاد انرژی خود را توسعه بخشد.

مترجمام/1378** 1514
کد N60335