مالکی:

بحران سوریه باید مهار شود

سیاست خارجی

نخست وزیر عراق با اشاره به پیچیده تر شدن شرایط منطقه و بویژه افزایش دامنه تروریسم و افراطی گری تصریح کرد، باید تلاش کنیم بحران سوریه مهار شود و نباید این موضوع پیچیده تر شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در چارچوب سفر منطقه ای خود صبح امروز از بیروت وارد بغداد شد  و با نوری المالکی نخست وزیر عراق ملاقات  کرد. در این دیدار آخرین روند مناسبات تهران – بغداد و تحولات منطقه ای از جمله  بحران سوریه مورد گفتگو قرار گرفت.

وزیر امورخارجه کشورمان با ارزیابی مثبت از تحرک جدید در مناسبات دو کشور ابراز امیدواری کرد، برخی موضوعات باقی مانده از دوران جنگ تحمیلی حل و فصل شده و زمینه همکاری های مشترک بیش از پیش فراهم شود.

وی در این دیدار از تلاش و اقدامات دولت عراق در شناسایی و دستگیری عاملین قتل و جنایت علیه متخصصین ایرانی قدردانی و مجازات تروریستها را گام مهم دیگر دولت عراق در این زمینه توصیف کرد.

ظریف با اشاره به  مواضع  صریح دولت جمهوری اسلامی ایران در خصوص تروریسم و افراطی گری خاطرنشان ساخت : ایران و عراق هر دو قربانی تروریسم می باشند و امروز منطقه درگیر این معضل ضد انسانی است.

وی با اعلام حمایت مجدد کشورمان از اقدامات ضد تروریستی و ضدافراطی گری در عراق گفت: مبارزه با تروریسم به همراه حفظ و تقویت وحدت ملی عراق به ریشه کنی این معضل کمک خواهد کرد.

ظریف با تشریح دیدگاه های اصولی جمهوری اسلامی ایران نسبت به بحران سوریه ،مشورت و تبادل نظرمستمر  دو کشور به منظور حل و فصل مسالمت آمیز سیاسی بحران سوریه را مورد تاکید قرار داد  و گفت اگر این بحران در منطقه ادامه یابد ،این امر نه تنها نهادینه خواهد شد، بلکه دامنه این بحران به فراتر از منطقه نیز گسترش خواهد یافت .

نوری المالکی  نخست وزیر عراق نیز در این دیدار بر اراده دولت عراق  برای تقویت  هرچه بیشتر مناسبات و گسترش ابعاد همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران  تاکید و چشم و انداز مناسبات را بسیار روشن ارزیابی نمود.

نخست وزیر عراق با اشاره به پیچیده تر شدن شرایط منطقه و بویژه افزایش دامنه تروریسم و افراطی گری تصریح کرد، باید تلاش کنیم بحران سوریه مهار شود و نباید این موضوع پیچیده تر شود.

نخست وزیر عراق در این دیدار خاطرنشان ساخت: موضوع تروریسم و افراطی گری را باید ریشه ای و بنیادی حل کرد و عزم عراق در جهت همکاری در این زمینه است.

دو طرف  در این دیدارهمچنین پیرامون اجلاس ژنو 2 گفتگو و تبادل نظر کردند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان طی دیداری کوتاه در روز سه شنبه در بغداد با اسامه النجیفی رئیس مجلس عراق دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار از اسامه النجیفی رئیس مجلس عراق به منظور شرکت در نشست پارلمان های کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در تهران دعوت کرد.

وی با تشریح آخرین روند تحولات مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 ،برنامه سفرهای انجام شده به کشورهای حوزه خلیج فارس را در جهت انعکاس الویت  و اهمیت منطقه از نگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دانست.

وی با تاکید بر نقش برجسته مجلس عراق در حفظ وحدت این کشور، برلزوم هوشیاری مسئولین عراقی برای مبارزه با تروریسم، افراطی گری و ریشه کنی این پدیده ضد انسانی تاکید کرد.

وی ابراز امیدواری نمود: با هوشمندی و همراهی مسئولین عراقی برای مبارزه با تروریسم، مانع از هرگونه خدشه به وحدت ملی گردد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اعلام نگرانی جمهوری اسلامی ایران از ناامنی های عراق و با اعلام حمایت از اقدامات دولت عراق جهت برخورد و مقابله با تروریسم و افراطی گری در منطقه ، تروریسم را تهدیدی برای کل منطقه توصیف کرد.

اسامه النجیفی رئیس مجلس عراق نیز در این ملاقات با اعلام اینکه روابط عراق و ایران دوستانه و تاریخی می باشد، فعالیت و تلاش ها برای گسترش مناسبات در همه زمینه ها را مورد تاکید قرار داد.

رئیس مجلس عراق با استقبال از تفاهم اولیه در روند مذاکرات ایران و گروه 1+5 تاکیدکرد: عراق حمایت خود را ازاین مذاکرات اعلام کرده وامیدوار است روابط خوب ایران و عراق به تقویت مناسبات خوب همه کشورهای منطقه منجر شود.

وی در این دیدار با اشاره به اقدامات تروریستی اخیر در عراق، تروریسم و افراطی گری را خطری برای منطقه دانست و لزوم همکاریهای منطقه ای برای مقابله با  تروریسم را یادآور شد.

رئیس مجلس عراق و وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار پیرامون تلاش های سیاسی برای حل بحران سوریه و اجلاس آتی ژنو گفتگو و تبادل نظر کردند و پایان دادن به بحران سوریه بر مبنای راهکارهای سیاسی را مورد تاکید قرار دادند.

اضافه می شود ظریف و هیات همراه پس از دیدار کوتاه از عراق ، دقایقی قبل بغداد را به مقصد اردن ترک کردند.