دبیرکل جمعیت مستقل ایران اسلامی:

احزاب نباید به دولت وابسته باشند / پخش برنامه های احزاب از طریق صداوسیما ضروری است

احزاب,پیش نویس

تهران – ایرنا – دبیرکل جمعیت مستقل ایران اسلامی گفت: حمایت دولت از احزاب ضروری است ولی احزاب نباید به دولت وابسته باشند.

ˈقدرت علی حشمتیانˈ روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره پرداخت یارانه به احزاب که قانون آن در پیش نویس فعلی لحاظ شده است گفت: احزاب نباید دولتی شوند اما در عین حال دولت باید از آنها حمایت کند به ویژه از احزابی که فعال هستند.

وی ادامه داد: اکثر احزاب به ویژه احزاب مستقل کار اقتصادی انجام نمی دهند و به دولت هم از اول انقلاب تا اکنون وابستگی نداشتند که باید به آنها در چهارچوب خاص کمک شود.

دبیرکل جمعیت مستقل ایران اسلامی اضافه کرد: من با اختصاص یارانه به صورت برابر به همه احزاب مخالفم بلکه معتقدم باید شاخص هایی مانند سابقه، تعداد اعضا، تعداد دفاتر سطح استان، داشتن هفته نامه، روزنامه و در واقع رسانه برای حزب و برگزاری برنامه های منظم از سوی هر حزب در نظر گرفته شود و در واقع به احزاب فعال توجه بیشتری شود.

حشمتیان با بیان این که 240 حزبی که در مملکت مجوز گرفته اند کار درستی نیست گفت: دولت باید به 50 حزبی که فعال هستند و در جلسه هم اندیشی وزارت کشور نیز از آنها دعوت شده بود توجه داشته باشد و این توجه بدون نگاه تبعیض آمیز باشد.

دبیرکل جمعیت مستقل ایران اسلامی درباره ضرورت تغییر و اصلاح قانون فعالیت احزاب در جمهوری اسلامی ایران افزود: قانون قبلی جامع نبود بنابراین در جلسه هم اندیشی احزاب که در وزارت کشوربرگزار شد، اعلام کردم که قانون احزاب نیاز به تغییرات دارد و باید جامع تر شود، بنابراین نظرات کارشناسی دولت و احزاب در این خصوص ضرورت دارد.

حشمتیان در مورد پیش نویس لایحه تأسیس و فعالیت احزاب در جمهوری اسلامی ایران، یادآور شد: اصلاح قانون احزاب ابتدا از سوی نمایندگان مجلس مطرح شد و 32 حزب از سه جریان سیاسی کشور در سال گذشته توسط رییس کمیسیون شوراهای مجلس دعوت شدند، سپس بنده و آقایان بادامچیان، رئوفیان، راه چمنی و صفاریان به عنوان نمایندگان احزاب انتخاب شدیم تا درباره تهیه این قانون نظر کارشناسی بدهیم.

این فعال سیاسی ادامه داد: در این مدت 14 جلسه برگزار شد تا این طرح تهیه شد و به کمیسیون شوراهای مجلس رفت و در آنجا نمایندگان عضو کمیسیون نظراتی دادند که البته با نظرات ما متفاوت بود. به همین دلیل ما از طریق وزارت کشور و کمیسیون ماده 10 احزاب این مسأله را پیگیری کردیم.

وی اضافه کرد: در دیدار احزاب با وزیر کشور هم چند حزب تقاضا دادند که قانون احزاب در دولت کارشناسی شود و بعد به مجلس برود و در واقع وزارت کشور لایحه اصلاح قانون احزاب را تهیه کند.

دبیرکل جمعیت مستقل ایران اسلامی گفت: ما پیش از این نظرات خود را به کمیسیون شوراهای مجلس ارائه کردیم و اکنون هم در حال مطالعه بیشتر پیش نویس این لایحه هستیم و سپس نظرات خود را در مورد آن به وزارت کشور اعلام خواهیم کرد.

این فعال سیاسی یادآور شد: پیش نویس قانون احزاب در رابطه با جرم سیاسی، دفاتر احزاب، بحث ائتلاف و جبهه ها نیاز به نظرات کارشناسی بیشتری دارد.

دبیر کل جمعیت مستقل ایران اسلامی در ادامه گفت: در کشور ما سه تفکر اصولگرا ، اصلاح طلبان و مستقل وجود دارد که متاسفانه بعضی از مسوولین بیشتر به دو تفکر اصولگرایان و اصلاح طلبان توجه می کنند که این کار اشتباه است.

وی یادآور شد: آقای روحانی به عنوان تفکر مستقل وارد انتخابات شدند، به همین دلیل، تفکر مستقل ، اکثریت جامعه را تشکیل می دهد و باید مورد توجه خاص مسوولین باشد و بیشتر به نظرات مستقل مردم که واقعیت گرایی است توجه شود.

حشمتیان گفت: متاسفانه از اول انقلاب تا امروز بیشتر مسوولین از حزب اصولگرایان یا اصلاح طلبان هستند و صحبتی از حزب مستقل نیست و حذف شده است.

وی یادآور شد: در دوره اصولگرایان یعنی در 8 سال گذشته کل احزاب حذف شد و توجهی به آنها نشد بنابراین اکنون که آقای روحانی به عنوان تفکر مستقل آمده باید اولویت کار خودش را به تفکر مستقل یا واقعیت گرایی در جامعه متمرکز کند چرا که عامه مردم به دنبال واقعیت های جامعه هستند.

دبیرکل جمعیت مستقل ایران اسلامی در ادامه ، به پررنگ شدن نقش احزاب در جامعه اشاره کرد و گفت: احزاب همسو اعم از اصولگرا، اصلاح طلب و مستقل باید با یکدیگر کنار بیایند و ائتلاف تشکیل دهند و به صورت مقطعی هم نباشد بنابراین باید بندی در قانون احزاب اضافه شود که بحث ائتلاف و جبهه ها به صورت قانونی باشد که این کار از بروز احزاب مقطعی و فصلی جلوگیری می کند.

وی با بیان اینکه تبعیض بین احزاب باید از بین برود، افزود : احزاب فعال، غیرفعال و نیمه فعال شناسایی شوند، وزارت کشور جلسات مستمر با احزاب داشته باشد، خانه احزاب به صورت باشگاه فعال شود تا از تفکرات اصولگرایان، اصلاح طلب و مستقل استفاده شود و بتوانند باهم هماهنگ شوند که این کارها موجب می شود تا احزاب بتوانند نقش موثرتری در جامعه داشته باشند.

این فعال سیاسی در ادامه به صدورمهلت سه ماهه وزارت ارشاد برای صدور مجوز نشریه برای احزاب اشاره کرد و گفت: پروسه دریافت مجوز برای فعالیت رسانه ای احزاب تاکنون طولانی بوده و گاه سه یا چهار سال طول می کشیده و اکنون که وزارت ارشاد قرار است طی حداکثر ظرف سه ماه مجوز فعالیت رسانه ای را به احزاب بدهد، بسیار پسندیده است.

حشمتیان بر لزوم پخش برنامه های احزاب از طریق صداوسیما گفت: این مسأله حتی از صدور مجوز فعالیت رسانه ای برای احزاب ضروری تر است .

دبیرکل جمعیت مستقل ایران اسلامی ادامه داد: برای ملزم کردن صداوسیما به پخش برنامه های همه جریان های سیاسی باید قانونی وضع شود و صداوسیما هم کار کارشناسی بیشتری برای معرفی مستقل ها انجام دهد.

وی اضافه کرد: صداوسیما باید کم توجهی خود را به این قشر سیاسی جبران کند، زیرا در کشور سه جناح وجود دارد و مردم در انتخابات ریاست جمهوری به کسی رأی دادند که خود را متعلق به جریان مستقل می دانست.

سیام**1058 / 1449
کد N60188