نتانیاهو نمک‌نشناس است، نباید پایش به کاخ سفید برسد

فارس نوشت:

«رابرت گیتس» در کتاب خاطراتش که قرار است به زودی منتشر شود، نتانیاهو را فردی «نمک‌نشناس» دانسته و گفته زمانی از مشاور امنیت ملی آمریکا خواسته بود نتانیاهو را به کاخ سفید راه ندهد.
 در حالی که کتاب زندگینامه «رابرت گیتس» وزیر دفاع اسبق آمریکا قرار است به زودی رسما رونمایی شود، پایگاه بلومبرگ با انتشار بخش‌هایی از این کتاب در مورد نظرات وی در رابطه با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی، جنجال تازه‌ای به راه انداخته است.

آنطور که بلومبرگ گزارش داده، گیتس در بخشی از این کتاب گفته است که زمانی می‌خواسته از ورود نتانیاهو به کاخ سفید جلوگیری کند.

در بخشی از کتاب «وظیفه: خاطرات وزیری در میدان جنگ» آمده است: من از چرب‌زبانی و انتقادات او (نتانیاهو) از سیاست‌های آمریکا (لازم نیست که بگویم همین‌طور از تکبر و آرزوهای عجیب و غریبش) زخم خورده بودم. به «برنت اسکوکرافت» مشاور امنیت ملی گفتم که «بی‌بی» (نتانیاهو) نباید اجازه داشته باشد دوباره به کاخ سفید قدم بگذارد.»

گیتس در سال 2011 نیز زمانی که در یک نشست خصوصی با مقامات ارشد آمریکایی نتانیاهو را «نمک‌نشناس» و «خطری برای اسرائیل» توصیف کرد، موجب خشم هم‌حزبی‌های نتانیاهو در «لیکود» شد. حزب «لیکود» به این اظهارات واکنش نشان داد و مدعی شد که نتانیاهو در میان اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها از حمایت زیادی برخوردار است.

البته او در کتابش از اسرائیل حمایت کرده و نوشته است که می‌بیند «ستاره‌ها و خ (پرچم آمریکا) در کنار ستاره‌های داوود (پرچم اسرائیل) در کنار هم در آسمان پرواز می‌کنند» و همین همیشه برای او انگیزه‌ بوده است.

به نوشته بلومبرگ، به عقیده گیتس نتانیاهو نسبت به کارهایی که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا برای اسرائیل انجام داده، قدرنشناس بوده است. همین موضوع باعث شده تا گیتس در نشستی که با موضوع فروش تسلیحات به عربستان برگزار شده بود، از نتانیاهو انتقاد کند.

گیتس در کتابش نوشته است که نتانیاهو در واکنش به قرارداد فروش تسلیحات آمریکا به عربستان گفته است: «خوب حالا برای ایجاد ایجاد موازنه چه کاری برای نیروی نظامی ما می‌کنید؟ چطور می‌خواهید برای ما جبران کنید؟». گیتس در این مورد می‌نویسد: «از ناراحتی از جا پریدم، سر او داد کشیدم که هیچکدام از دولت‌های آمریکا تا حالا اونقدری که اوباما کمک‌های واقعی به دفاع راهبردی اسرائیل کرده، کمک نکرده است.»

وزیر دفاع اسبق آمریکا همچنین با معرفی خود به عنوان یک «دوست و حامی واقعی اسرائیل» نسبت به اثرات سیاست‌های نتانیاهو که به عقیده گیتس به درستی مدیریت نشده و بر اساس واقعیت‌ها نیست، ابراز نگرانی کرده است.

هفته قبل هم انتشار بخش‌هایی از کتاب گیتس که او در آن از سیاست‌های اوباما در افغانستان انتقاد کرده بود، جنجال‌آفرین شد. گیتس گفته است که اوباما سیاست‌های پیشنهادی او را در افغانستان اجرا نمی‌کرده است. رئیس‌جمهور آمریکا دیروز به این انتقادات پاسخ داده و گفت مجبور بوده تمام جزئیات را با دقت بررسی کند.

52261

کد N60113