نماینده سوریه در سازمان ملل: عربستان حامی اصلی تروریست ها در سوریه است

سوریه,عربستان سعودی,حامی تروریست ها

مسکو - ایرنا - نماینده سوریه در سازمان ملل در گفت و گو با یک رسانه روسی اعلام کرد: عربستان سعودی حامی اصلی گروه های تروریستی فعال در سوریه است و باید پاسخگوی ˈاقدامات شرارت بارˈ خود باشد.

به گزارش ایرنا، ˈبشار جعفریˈ روز سه شنبه در گفت و گو با رادیو دولتی ˈصدای روسیهˈ افزود: حکومت عربستان بطور گسترده به حمایت همه جانبه از گروه های تروریستی در سوریه از جمله گروه های وابسته به شبکه تروریستی ˈالقاعدهˈ می پردازد و آنها را تامین مالی می کند.

وی اضافه کرد: سوریه سه سال است که عملا در شرایط جنگی قرار گرفته و گروه های تروریستی مورد حمایت عربستان سعودی و برخی کشورهای منطقه، علیه دولت و ملت سوریه اعلام جنگ کرده اند.

جعفری گفت: بارها مساله حمله افراط گرایان و تروریست ها به سوریه را در شورای امنیت و دفتر مبارزه با تروریسم سازمان ملل مطرح کردیم.

وی اضافه کرد: به کرات توجه سازمان های بین المللی را به مداخله های گسترده عربستان سعودی در امور داخلی سوریه جلب کردیم. ریاض نه فقط کمک های مالی در اختیار تروریست های فعال در سوریه قرار می دهد، بلکه به آموزش آنها و تحویل تسلیحات به گروه های تروریستی و انتقال آنها به کشور سوریه می پردازد.

وی افزود: دولت سوریه چندین نامه به شورای امنیت ارسال کرده و در آن اسامی تروریست های کشته شده در سوریه و تابعیت آنها را قید کرده است.

نماینده دائمی سوریه در سازمان ملل گفت: در آخرین نامه ای که به شورای امنیت سازمان ملل ارایه کردیم، نام صدها تبعه عربستان سعودی که به عنوان مزدور در سوریه می جنگیدند، قید شده و مدارک اثبات اتهام های این کشور را هم ارایه کردیم.

جعفری با بیان اینکه در این نامه اسامی 178 تروریست عربستانی کشته شده در سوریه قید شده ، اظهار داشت: عربستان سعودی باید به این اتهام پاسخ دهد و ما انتظار داریم این کشور اتهام وارده را پذیرفته یا رد کند.

وی اضافه کرد: ریاض باید در باره این افراد و علت حضور آنها در سوریه به شورای امنیت توضیح دهد.

وی گفت: عربستان سعودی همچنین باید در باره 300 نفر تروریستی که اسامی آن در نامه های قبلی قید شده است، توضیح بدهد.

نماینده دائمی سوریه در سازمان ملل با بیان اینکه ما با زبان قانون و آمار رسمی سخن می گوییم، افزود: بر اساس اطلاعات ما 15 درصد تروریست های خارجی فعال در سوریه از اتباع عربستان سعودی هستند که از آن جمله سران گروه تروریستی ˈجبهه النصرهˈ و تشکل تکفیری مسلح ˈدولت اسلامی عراق و شام ˈ (داعش) هستند.

وی گفت: این اطلاعات به سازمان ملل ارایه شده و به اطلاع شرکت کنندگان کنفرانس ˈژنو2 ˈ هم خواهد رسید.

جعفری بر مشارکت دولت سوریه در این کنفرانس بین المللی و اعزام هیاتی رسمی به آن تاکید کرد.

وی افزود: قصد داریم در این کنفرانس با افرادی که خود را مسوول سرنوشت سوریه می دانند، دیدار کنیم و در وهله اول درباره مساله گسترش خطر تروریسم گفت و گو خواهیم کرد.

نماینده سوریه در سازمان ملل افزود: بدون شک کنفرانس ژنو2 شانس واقعی برای پایان دادن به تروریسم و مداخله خارجی در سوریه است و فرصت واقعی برای افرادیکه خواهان حل و فصل بحران در این کشور می باشند، فراهم می کند.

اروپام/2242**518**1651
کد N59661