جدال دیپلماتیک واشنگتن و مسکو بر سر روزنامه نگار آمریکایی

روسیه,آمریکا

تهران-ایرنا- یک روزنامه نگار و نویسنده آمریکایی که زبان گزنده ای علیه ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری روسیه به کار می گرفته اعلام کرد که به وی اجازه ورود مجدد به روسیه را ندادند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز سه شنبه از مسکو گزارش داد: از این اقدام بوی جنگ سرد به مشام می رسد و می تواند به سردی مناسبات بین آمریکا و روسیه منجر شود.

ˈدیوید سترˈروزنامه نگار سابق نشریهˈفایننشال تایمزˈ لندن که از سه ماه پیش برای این روزنامه در پایتخت روسیه فعالیت می کرده است در شبکه اجتماعی ˈتوئیترˈ اعلام کرد که پس از سفری به اوکراین اجازه بازگشت به وی داده نشد.

اوکراین چند وقتی است که دچار تنش داخلی بین هواداران پیوستن آن کشور به پیمان تجاری با اتحادیه اروپا و موافقان دولت که طرفدار نزدیکی با روسیه هستند، شده است.

این اقدام مسکو درحالی که ماه آینده بازی های المپیک زمستانی سوچی در آن کشور آغاز می شود می تواند نگرانی ها در ارتباط با حقوق بشر در روسیه را دامن بزند.

به گزارش رویترز وزارت خارجه روسیه در این مورد اظهار نظر فوری نکرده است اما ˈ سترˈ گفت که سفارت روسیه در کی اف در پاسخ به درخواست روادید وی او را ˈنامطلوبˈ توصیف کرده است.

براساس این گزارش، ˈسترˈهمکاری نزدیکی با رادیو های لیبرتی (آزادی) و اروپای آزاد که آمریکایی ها آن را اداره می کنند، دارد.

این بنگاه خبرپراکنی اعلام کرد که درخواست روادید ˈسترˈ رد شده و سفارت آمریکا خواستار توضیح مقامات روسی شده که این امر راه به جایی نبرده است.

به گزارش این رادیو به نقل از ˈسترˈ که سه کتاب حول روسیه و شوروی سابق تحریر کرده یک مقام سفارت روسیه درکی اف به وی اطلاع داده است که وجودش در روسیه ˈنامطلوبˈ است.

مترجمام**1533** 1064
کد N59611