مقام تاجیک: دانشجویان تاجیکی دانشگاه های کشورهای عربی را برگرداندیم

تاجیکستان,دین

دوشنبه ـ ایرنا - رییس کمیته دین و تنظیم رسوم و آیین های نهاد ریاست جمهوری تاجیکستان گفت: برای جلوگیری از گرایش جوانان به افراطی گری، دو هزار و 705 دانشجوی تاجیک شاغل به تحصیل در مدارس و دانشگاههای اسلامی کشورهای عربی و پاکستان را به کشور برگرداندیم.

به گزارش ایرنا، «عبدالخالق عبدالرحیمف» روز سه شنبه در نشستی مطبوعاتی افزود: 169 دانشجوی این کشور همچنان در کشورهای عربستان سعودی، پاکستان، لیبی، مصر و یمن باقی مانده اند و از خانواده هایشان خواسته ایم آنها را به کشور برگردانند.

وی افزود: بازگشت دانشجویان تاجیک از کشورهای اسلامی پس از دعوت امامعلی رحمان رییس جمهوری تاجیکستان در سال گذشته انجام شده است.

عبدالرحیمف از والدین جوانان در آستانه تحصیل در مراکز آموزش عالی خواست تا مانع مهاجرت فرزندانشان برای تحصیل در دانشگاهها و مدارس اسلامی کشورهای عربی و پاکستان شوند تا جذب گرایش های افراطی گری و تروریستی در این دانشگاه ها نشوند.

تاجیکستان یگانه کشور آسیای مرکزی است که علوم اسلامی در این کشور تدریس می شود.

رییس کمیته دین و تنظیم رسوم و آیین های نهاد ریاست جمهوری تاجیکستان همچنین گفت: این کمیته در سال 2013 میلادی با 230 درخواست برای تاسیس مساجد، تشکل و اتحادیه های دینی مخالفت کرده است.

عبدالرحیمف افزود: در زمان یاد شده برای تاسیس 135 اتحادیه دینی شامل سه مسجد جامع مرکزی، 10 مسجد جامع و بقیه مساجد معمولی مجوز داده شد.

وی مطابقت نداشتن شرایط درخواستهای اتحادیه ها و تشکلهای دینی با قوانین این کشور را دلیل مخالفت با تاسیس این درخواست ها کرد.

نظام حکومتی کشور تاجیستان فارسی زبان بر مبنای جدایی امور دینی از سیاست و فعالیت های دولتی است.

آساق**ه.ص**1663**1545
کد N59519