انتقاد کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس از تشدید اسلام هراسی در این کشور

انگلیس,مسلمانان,هفته وحدت

لندن - ایرنا - رییس کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس از تشدید اسلام هراسی و افزایش حملات نژادپرستانه علیه مسلمانان در این کشور انتقاد کرد.

ˈمسعود شجرهˈ در مصاحبه با خبرنگار ایرنا، گفت: متاسفانه روز به روز وضعیت مسلمانان در انگلیس در حال بدتر شدن است و ما در یک سال گذشته شاهد افزایش شدید در آمار حملات نژادپرستانه و مبتنی بر نفرت مذهبی علیه مسلمانان بوده ایم.

وی افزود: برخی از سیاستمداران و رسانه های انگلیس به اسلام هراسی در این کشور دامن می زنند و به بهانه مقابله با تروریسم و افراط گرایی به دنبال تحمیل محدودیت های بیشتر علیه مسلمانان هستند.

وی اظهارداشت: اکثریت قریب به اتفاق مسلمانان انگلیس مردمی مسالمت جو و قانونمدار هستند که طی سال های طولانی منشاء خدمات زیادی برای جامعه انگلیس بوده اند ولی وقتی فردی با ادعای مسلمان بودن کار خطایی انجام می دهد، این کار وی به کل جامعه مسلمانان تعمیم داده می شود.

آقای شجره گفت: در حالی که اگر غیر مسلمانان جنایتی را مرتکب شوند، رسانه ها و سیاستمداران هرگز از تروریسم مسیحی و یا تروریسم یهودی سخن نمی گویند ولی در مورد مسلمانان چنین نیست و بلافاصله کل مسلمانان به تروریسم و افراط گرایی متهم می شوند.

اطلاعاتی که اوایل ماه جاری به نقل از ادارات پلیس انگلیس منتشر شد، نشان می دهد در سال 2013 میلادی بیش از هزار و 200 فقره حمله نژادپرستانه و مبتنی بر نفرت مذهبی علیه مسلمانان و اماکن متعلق به آنان در نقاط مختلف انگلیس و ولز به ثبت رسیده است.

این آمار در مقایسه با سال 2012 میلادی که حدود 580 فقره از این نوع حملات به ثبت رسیده بود، بیش از 100 درصد افزایش را نشان می دهد.

رییس کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس اظهارداشت: مسلمانان باید به برنامه های فرهنگی اهمیت بیشتری بدهند و تلاش کنند علاوه بر تقویت وحدت میان خود، اسلام اصیل و واقعی را به اقشار مختلف مردم انگلیس معرفی کنند و نشان دهند که اسلام دین صلح و دوستی است و با هرگونه افراط گرایی و خشونت مخالف است.

وی تاکید کرد: برنامه ریزی بلند مدت در زمینه فرهنگی برای زدودن اتهامات دروغینی که سال ها است در جوامع غربی علیه مسلمانان مطرح می شود، ضروری است.

وی با استقبال از نامگذاری ایام ولادت پیامبر اسلام (ص) به عنوان هفته وحدت، گفت: وحدت موضوع بسیار مهمی است و به همین دلیل نباید بحث درباره این موضوع را به یک هفته در سال محدود کنیم.

شجره اظهارداشت: ما باید تلاش کنیم موضوع وحدت میان مذاهب مختلف اسلامی را در همه ایام سال در اولویت قرار دهیم و نشست های منظمی را در طول سال میان متفکران و اندیشمندان مذاهب مختلف برگزار کنیم.

اروپام**345
کد N59438