کمالوندی: دلیل تاخیر در مذاکرات با آژانس همزمانی اجرای برنامه مشترک بود

سیاست خارجی,انرژی اتمی

تهران- ایرنا- سخنگوی سازمان انرژی اتمی دلیل تاخیر ایجاد شده برای مذاکره با نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی را همزمانی و تداخل پیش آمده با گام نخست اجرای برنامه اقدام مشترک اعلام کرد.

«بهروز کمالوندی» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا اظهار داشت: از آنجایی که اجرای برنامه اقدام مشترک بین ایران و گروه 1+5 و مذاکرات ایران و آژانس دو مقوله مجزا است، بنابراین برای جلوگیری از تداخل همکاری ها زمان گفت و گوها را به تاریخ دیگری موکول کردیم.

وی افزود: توجه به افزایش حجم فعالیت های ایران و آژانس قبل و بعد از 30 دی ماه (آغاز اجرای توافق ژنو) باعث شد که مذاکرات ایران و آژانس به 19 بهمن (8 فوریه) موکول شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: البته این اقدام را نباید تاخیر در روند مذاکرات دانست، بلکه در واقع تنها جابه جایی تاریخ است و با توافق دو طرف صورت گرفته است.

این مقام مسوول با بیان اینکه همکاری های ما با آژانس بین الملل انرژی اتمی ادامه دارد، عنوان کرد: این موضوع طی نامه ای از سوی سازمان انرژی اتمی ایران به آژانس اعلام و مورد پذیرش آنها قرار گرفته است.

وی در ادامه درباره 6 زمینه همکاری بین ایران و آژانس توضیح داد: دو مورد از این زمینه ها مربوط به بازید از معادن گچین و دیگری تاسیسات آب سنگین اراک است و درباره چهار مورد دیگر ایران باید تا پایان گام اول همکاری ها (20 بهمن) طی نامه ای توضیحاتی به مسوولان آژانس ارائه دهد.

کمالوندی همچنین در پاسخ به این سوال که زمان بازدید بازرسان آژانس از معدن گچین بندرعباس چه زمانی خواهد بود، گفت: هنوز تاریخی برای آن مشخص نشده است.به طور قطع به خاطر اینکه زمان مذاکرات به 19 بهمن منتقل شده بنابراین بازدید از این معدن نیز به تاخیر می افتد.

وی همچنین درخصوص اجرای گام نخست توافقنامه ژنو در تاریخ 30 دی (20 ژانویه) توضیح داد: قطع شیرهای گاز متصل به سانتریفیوژها مهمترین کاری است که باید دراین تاریخ و زیرنظر بازرسان انجام شود. بعد از آن مرحله رقیق سازی و اکسید کردن انجام خواهد شد.

به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی، مواد اکسید شده برای استفاده در سوخت نیروگاه اتمی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی افزود: البته زنجیره های غنی سازی به کارخود ادامه می دهند و متوقف نخواهند شد و از این تاریخ به بعد به برای غنی سازی 5 درصد تنظیم می شوند.

دور بعدی مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی که قراربود اول بهمن ماه (21ژانویه) در تهران برگزار شود، با توجه به آغاز اجرای اقدامات مندرج در توافق ژنو به 19 بهمن ماه موکول شد.

سیام(4)9173**9157**1535
کد N59325