اوباما از خود دفاع کرد

رئیس‌جمهوری آمریکا انتقادهای مطرح شده علیه خود در کتاب جدید وزیر دفاع پیشین این کشور را رد کرد و رابرت گیتس را یکی از بهترین دوستان خود و از خدمتگزاران برجسته‌ آمریکا توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه یو.اس‌.ای تودی، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان دیدار با ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا گفت: من همواره از اقدامات و فعالیت‌های برجسته رابرت گیتس، وزیر دفاع اسبق آمریکا خرسند بوده و هستم.

با این حال اوباما انتقادهای شدید علیه خود در کتاب جدید گیتس با عنوان "وظیفه: خاطرات یک وزیر در جنگ" را نپذیرفت و گفت: از آنجا که من به تعهد خود در قبال ماموریت آمریکا در افغانستان ادامه دادم، آنچه که برای من از اهمیت زیادی برخوردار است اعتماد بدون تزلزل در میان سربازان و حضورشان در اوضاع و شرایط مختلف در صحنه نبرد است.

وی در دفاع از خود اظهار کرد: من همواره به ماموریت آمریکا در افغانستان اعتماد داشته‌ام و این ماموریت همچنان ادامه دارد. حضور آمریکا در افغانستان و مسئولیت ما در این کشور همچنان ادامه دارد و باید اذعان کنم که جنگ چه در افغانستان و چه در جای دیگر هیچ‌گاه آسان نبوده است.

رابرت گیتس در کتاب جدید خود که امروز (سه‌شنبه) منتشر شد، نوشته است: اوباما تصمیمات درستی درباره افغانستان اتخاذ کرده و به پرسش‌ها در مورد این که آیا سیاستش در قبال افغانستان درست بوده یا خیر پایان داده است.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه افزود: زمانی که مردان و زنانی را برای حضور در صحنه نبرد اعزام می‌کنیم همواره از خود باید این سوالات را بپرسیم که آیا استراتژی‌های به کار گرفته شده درست بوده است یا خیر.

در حالی که آمریکا و متحدانش قصد دارند در پایان سال جاری میلادی ماموریت نظامی خود را در افغانستان پایان دهند، اوباما اعلام کرده است که مسئولیت امنیتی در افغانستان تغییر خواهد کرد و به دست نیروهای امنیتی این کشور سپرده می‌شود.

انتهای پیام

کد N59180