چین با موفقیت یک موشک مافوق صوت آزمایش کرد

سیاسی

مقام‌های پنتاگون تایید کردند چین با موفقیت نخستین موشک مافوق صوت خود را که قادر به نفوذ به سیستم دفاع موشکی آمریکا و حمل کلاهک‌های هسته‌ای در سرعتی بی‌سابقه است آزمایش کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این موشک مافوق صوت جدید که موشک WU-14 نام دارد بنا به گفته یک مقام پنتاگون که نام خود را فاش نساخت در تاریخ 9 ژانویه حین پرواز آزمایشی در سرعتی جدید بر فراز چین تشخیص داده شده است.

این سیستم پرتاب موشکی جدید که بنا به گزارش‌ها به منظور شلیک در مرحله پایانی موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای چین طراحی شده به هدف خود با سرعتی 10 برابر بیشتر از سرعت صوت اصابت خواهد کرد. سرعت مافوق صوت طیفی بین پنج تا 10 ماخ و یا سه هزار و 840 تا هفت هزار و 680 مایل بر ساعت دارد.

یک سخنگوی پنتاگون آزمایش موشک مافوق صوت چین را تایید کرد اما از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

سرهنگ جفری پول، سخنگوی پنتاگون اظهار داشت: ما به صورت منظم فعالیت‌های دفاعی کشورهای خارجی را رصد می‌کنیم و از این آزمایش نیز اطلاع داریم.

پول در بیانیه‌ای گفت: با این وجود ما در خصوص ارزیابی‌ها و یا اطلاعات مربوط به سیستم‌های تسلیحاتی خارجی اظهار نظر نمی‌کنیم ما به تشویق شفافیت بیشتر در خصوص اهداف و سرمایه‌گذاری‌های دفاعی آنها می‌پردازیم تا جلوی سوء محاسبات را بگیریم. موشک‌های مافوق صوت که در جهان از سوی سه کشور آمریکا، هند و روسیه در حال طراحی شدن هستند به منظور هدف‌زنی دقیق همراه با پرتاب سریع سلاح توسعه یافته تا بر موشک‌های دشمن و سیستم‌های دفاعی فضایی غلبه کنند.

انتهای پیام

کد N59003