کمالوندی در گفتگو با مهر : 

5کارشناس آژانس به عنوان ناظر وارد تهران می شوند/ اجرای گام اول تا 19 بهمن تمام می شود

سیاست خارجی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت : 5 بازرس آژانس روز 28 دی ماه وارد تهران می شوند. حضور بازرسان به منظور راستی آزمایی نیست و آنها تنها به عنوان ناظر بر اساس چارچوب توافق ایران و 1+5 وارد تهران می شوند.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره حضور بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران در تاریخ 28 دی ماه ، گفت: تعداد بازرسان احتمالا 5 نفر خواهد بود . بازرسان 28 دی ماه وارد تهران می شوند و از روز 29 دی ماه اقدامات لازم برای اجرای گام اول برنامه اقدام مشترک را آغاز خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه برنامه اقدام مشترک از 20 ژانویه (30 دی ماه) آغاز خواهد شد ، اظهار داشت : مهمترین اقدامی که از سوی ایران قرار است صورت گیرد ، تعلیق غنی سازی 20 درصد است . 

کمالوندی درباره نوع بازرسی های آژانس بیان کرد : این بازرسی ها پیچیده نیست و بر اساس قراری با کشورهای 1+5 داریم بازرسان آژانس در ایران حضور پیدا می کنند تا نظارت داشته باشند ما کار خودمان را انجام می دهیم و در گزارش های خود این موضوع را اعلام خواهند کرد. 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان با اشاره به اینکه راستی آزمایی بازرسان زمانی صورت می گیرد که ما اطلاعاتی را منتقل کنیم و آنها برای راستی آزمایی اطلاعات ما بازرسی انجام دهند ، تصریح کرد: حضور بازرسانی که برای 28 دی ماه وارد ایران می شوند شکل بازرسی ندارد و انها بر اساس توافق به عنوان ناظر به ایران سفر می کنند.

وی همچنین با بیان اینکه مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز 19 بهمن ماه در تهران صورت خواهد گرفت، اظهار داشت: مذاکرات ایران و آژانس جدای از مذاکرات  با 1+5 و توافقی است که با آنها صورت گرفته است. مذاکرات با آژانس در پی بیانیه تهران و برای حل مسائل باقی مانده صورت می گیرد.

کمالوندی با تأکید بر اینکه 19 بهمن ماه روز آخر برای اجرای گام اول در راستای مذاکرات با آژانس است، بیان کرد: قرار است در تاریخ مذکور ایران و آژانس درباره گام بعدی مذاکرات خود را آغاز کنند.

وی تأکید کرد: تا 19 بهمن ماه 6 موضوع مورد توافق در بیانیه تهران تمام می شود و در روز 19 بهمن آژانس درباره این اقدامات نظرات خود را اعلام خواهد کرد و  اگر آنها سئوال های بیشتری داشته باشند پاسخ خواهیم داد.

بر اساس این گزارش مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار بود اول بهمن ماه در تهران صورت گیرد که به دلیل آغاز اجرای برنامه اقدام مشترک به 19 بهمن ماه موکول شد .

ایران و آژانس 20 آبان ماه مذاکراتی را در تهران داشتند که در پی مذاکرات صورت گرفته بیانیه در 6 بند با عنوان بیانیه تهران منتشر شد. بر این اساس توافق شد ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری های بیشتری در زمینه افزایش فعالیت های راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حل موضوعات پیشین و کنونی، داشته باشند.

بازدید از معدن گچین بندر عباس و آب سنگین اراک از توافقات صورت گرفته بین ایران و آژانس بود.

بازرسان آژانس 17 آذر ماه از کارخانه آب سنگین اراک بازدید کردند و قرار است . بازرسان قرار است به زودی از معدن گچین نیز بازدید کنند.