سازمان ملل: اروپا باید برای جلوگیری از فاجعه، آوارگان سوری را بپذیرد

سیاسی

کمیسیون اروپا و سازمان ملل هشدار دادند که بحران موجود ناشی از حضور میلیون‌های آواره سوری به کشورهای همسایه در حال تبدیل شدن به یک فاجعه سیاسی و انسانی است و تنها در صورتی این فاجعه از میان می‌رود که اروپا این آوارگان را بپذیرد.

کمیسیون اروپا و سازمان ملل هشدار دادند که بحران موجود ناشی از حضور میلیون‌های آواره سوری به کشورهای همسایه در حال تبدیل شدن به یک فاجعه سیاسی و انسانی است و تنها در صورتی این فاجعه از میان می‌رود که اروپا این آوارگان را بپذیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه گاردین، بیش از 2.1 میلیون آواره سوری توسط کمیساریای سازمان ملل در امور آوارگان در چهار کشور همسایه ثبت‌نام شده‌اند. همچنین صدها هزار آواره سوری نیز در خارج از مرزهای این سوریه بدون دسترسی به کمک‌های بشردوستانه زندگی می‌کنند.

مقیاس این بحران شاید از زمان پایان جنگ جهانی دوم بیشتر باشد. دیوید میلیبند، رئیس کمیته بین‌المللی نجات اوضاع وخیم سوریه را یک بحران انسانی در دوران حاضر توصیف کرده است.

کمیسیونر ارشد سازمان ملل در امور آوارگان، کمیسیون اروپایی و شورای آوارگان انگلیس به رهبران اتحادیه اروپا تاکید کرده‌اند تا درباره این بحران ناشی از جنگ داخلی سوریه به گفتگو پرداخته و اردوگاه‌هایی موقت را برای آوارگان در داخل مرزهای کشورهای اروپایی ایجاد کنند تا آنها بتوانند به راحتی و بدون اضطراب زندگی کنند و به کمک‌های بشردوستانه دسترسی داشته باشند.

سازمان ملل تاکید فوری نسبت به این قضیه دارد که باید 30 هزار تن از آوارگان سوری که بیش از همه در معرض ‌آسیب و خطر هستند در سراسر جهان اسکان یابند. بسیاری از آوارگان سوری به ترکیه، لبنان، اردن و عراق رفتند.

دولت انگلیس از شرکت در برنامه اسکان آوارگان سوری امتناع کرده و این ایده را یک اقدام ظاهری توصیف کرده و بر اهمیت مبلغ 500 میلیون پوند کمک به منطقه برای کمک به ‌آوارگان سوری تاکید دارد.

آنتونیو گوترس، کمیسیونر سازمان ملل در امور آوارگان به روزنامه گاردین گفت: در حالی که کشورهای همسایه سوریه خواستار بازماندن مرزهایشان به روی آوارگان سوری هستند من از این مساله نگران هستم که اروپایی‌ها هیچ اقدامی برای پذیرش این آوارگان تاکنون انجام نداده‌اند و این ‌آوارگان سوری را که به دنبال پناهگاهی برای زندگی و فرار از جنگ داخلی سوریه هستند از کشورهایشان پس می‌زنند. تعداد آوارگان سوری در کشورهای همسایه بیش از آوارگانی است که در کشورهای اروپایی ساکن شدند.

این مقام مسئول در ادامه گفت: من مکررا از تمام کشورها به ویژه اروپا و سراسر خاورمیانه می‌خواهم تا به آوارگان سوری اجازه دهند در این کشورها بمانند و از حمایت آنها برخوردار شوند.

میشله سرکونه، سخنگوی کمیسیونر اروپا در امور داخلی گفت: کشورهای عضو را نمی‌توان برای پذیرش برنامه اسکان آوارگان سوری مجبور ساخت اما کمیسیون اروپایی مبلغ شش هزار یورو معادل پنج هزار پوند برای هر آواره که کشورهای اروپایی و خاورمیانه آنها را بپذیرند در نظر گرفته است.

وی افزود: اگر تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در برنامه اسکان آوارگان سوری در این اتحادیه توافق کنند و این افراد را اسکان دهند ما قادر خواهیم بود تا هزاران تن را در اردوگاه آوارگان اسکان دهیم.

اتحادیه اروپا بر اهمیت کمک به آوارگان سوری تاکید کرده است اما اصرار دارد که آوارگان باید در سایر کشورها نیز اسکان داده شوند.

در حالی که تعداد زیادی از آوارگان سوری حدود 600 هزار تن در ترکیه مستقر شده‌اند ضرورت ایجاد حصار در اطراف اردوگاه‌های ‌آوارگان، گشت و اعمال سیاست‌هایی برای ورود ‌آنها به کشورهای اروپایی وجود دارد. اتحادیه اروپا تاکنون میلیون‌ها پوند برای کنترل مرز بین ترکیه و یونان اختصاص داده است.

حدود 64 هزار سوری معادل 2.4 درصد از کل جمعیت ‌آوارگان به دنبال پناهندگی در اروپا هستند در حالی که 60 درصد نیز درخواست پناهندگی خود را به سوئد و آلمان ارائه کردند.

نیک کلگ، معاون دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس هفته گذشته افشا کرد که لندن 1500 آواره سوری را از طریق مسیرهای منظم ارائه پناهندگی ثبت‌نام کرده که البته این تعداد از سوی سازمان ملل کافی نیست.

دیوید میلیبند در ادامه گفت: کشورهای همسایه سوریه فراتر از آنچه عمل می‌کنند که غرب از آنها توقع دارد. خروج آوارگان سوری و حضورشان در لبنان که بیش از 800 هزار تن است معادل 60 میلیون پناهنده‌ای است که وارد آمریکا می‌شوند. هزینه این بحران برای اقتصاد لبنان از سوی بانک جهانی مبلغ 7.5 میلیارد دلار تخمین زده شده است. بنابراین زمان آن رسیده که جهان اقدامی انجام دهد و ‌آمریکا باید پیشرو باشد.

شورای آوارگان انگلیس نگران از موضع دولت این کشور نامه‌ای سرگشاده را در روزنامه گاردین خطاب به دیوید کامرون منتشر کرد و در آن اعلام کرده که کمک‌های اختصاص یافته برای آوارگان سوری کافی نیست.

در این نامه آمده است: 18 کشور مسئول اسکان آوارگان سوری هستند و از اینکه انگلیس یکی از این کشورها نیست ما شرمنده هستیم.

وینسنت کوچتل، رئیس کمیسیون سازمان ملل در امور آوارگان در اروپا واکنش انگلیس در قبال آوارگان سوری را بزدلانه توصیف کرد.

در حالی که ورود گسترده آوارگان سوری به اردن،‌ ترکیه و منطقه کردنشین عراق همچنان ادامه دارد کمک‌های بیشتر بشردوستانه باید افزایش پیدا کند.

علاوه بر این مساله لاینحل بحران آوارگان سوری در لبنان که خود از ناآرامی و درگیری در رنج است یک قضیه جداگانه محسوب می‌شود. دولت لبنان از اعطای مجوز برای ایجاد اردوگاه‌های دائمی آوارگان سوری در این کشور امتناع کرده و نگران بروز درگیری‌های قومی در کشور است.

مائوریک ورن، مدیر اجرایی شورای آوارگان انگلیس با اشاره به این مساله که دولت لندن به شدت از سوی مقام‌های دولتی تحت فشار است گفت: ما در مورد افرادی در سوریه صحبت می‌کنیم که نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند.

انتهای پیام

کد N58888