همه پرسی قانون اساسی مصر آغاز شد

خارجی,مصر,همه پرسی

تهران - ایرنا - به رغم مخالفت گروههای سیاسی ، همه پرسی ˈقانون اساسیˈ مصر از صبح سه شنبه در این کشور آغاز شد.

پیشتر همه پرسی قانون اساسی مصر در خارج از این کشور در 138 مرکز با حضور 103 هزار نفر برگزار شده بود.

قانون اساسی مصر سال گذشته توسط دولت منتخب این کشور تهیه شده بود، ولی پس از برکناری ˈمحمد مرسی ˈ رییس جمهوری این کشور از سوی ارتش، این قانون بازنگری شد و برای تایید عمومی به همه پرسی گذاشته شده است .

تهیه قانون اساسی مصر عامل درگیریهای گسترده ای در هفته های اخیر در این کشور شده است. گروههای اسلام گرا و برخی جناح های سیاسی مصر با قانون اساسی که توسط هیات منتخب از سوی ارتش این کشور تهیه شده ، مخالفت کرده اند.

گروههای اسلام گرا و جناح های سیاسی مصر همزمان با برگزاری همه پرسی امروز در این کشور ، خواهان ادامه اعتراض ها و تظاهرات در شهرهای مختلف این کشور شده اند .

به گزارش شبکه خبری ˈاسکای نیوز ˈ عربی، تدابیر امنیتی شدیدی در شهرهای مصر و در حوزه های رای گیری توسط ارتش این کشور اعمال شده است .

ارتش مصر به منظور کنترل اوضاع در جریان همه پرسی قانون اساسی این کشور ، از چند روز پیش در شهرهای این کشور مستقر شده است .

در عین حال دولت موقت مصر به ارتش و نیروهای امنیتی اجازه شلیک به سوی معترضان را داده است که این امر با واکنش نهادهای حقوق بشری و جامعه جهانی مواجه شده ، زیرا خطر کشتار اعتراض کنندگان به این همه پرسی ، افزایش یافته است .

سخنگوی وزارت خارجه مصر در این ارتباط اعلام کرد که 52 میلیون مصری واجد شرایط شرکت در همه پرسی قانون اساسی جدید این کشور هستند.

به گزارش شبکه اسکای نیوز عربی، نتایج اولیه استخراج آرا در همه پرسی قانون اساسی جدید مصر در خارج از این کشور، تنها 15 درصد از واجدین شرایط در این همه پرسی شرکت کرده اند ، این در حالی است که در همه پرسی سال 2012 این کشور در حوزه های خارجی 42 درصد واجدین شرایط در پای صندوق های رای حضور یافته بودند.

کارشناسان سیاسی معتقدند که همه پرسی امروز قانون اساسی مصر ، نشان دهنده میزان محبوبیت ارتش و دولت موقت این کشور نیز خواهد بود.

انتظار می رود با توجه به تحریم این همه پرسی از سوی گروههای اسلام گرا و جناحهای سیاسی مخالف دولت موقت مصر، میزان افرادیکه در پای صندوق رای حضور یابند ، کاهش چشمگیری داشته باشد .

خاورم 1651
کد N58676