مذاکرات صلح خاورمیانه، موضوع دیدار عباس با وزیر خارجه آلمان

فلسطين

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در دیدار با وزیر خارجه آلمان، با وی در خصوص تلاش‌ها جهت برقراری صلح در خاورمیانه گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دوشنبه شب در مقر تشکیلات خودگردان در رام‌الله، با فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان دیدار کرد.

در همین راستا، صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین در کنفرانسی خبری با اشتاین‌مایر که پس از دیدار وی با عباس برگزار شد، اعلام کرد: محمود عباس وزیر امور خارجه آلمان را در جریان تلاش‌های جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا جهت پیشبرد مذاکرات صلح قرار داد.

وی افزود: رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از وزیر امور خارجه آلمان به دلیل مواضع این کشور و حمایت‌هایش از مساله فلسطین قدردانی کرد.

عریقات با بیان اینکه در این نشست مساله شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی مورد بررسی قرار گرفت، عنوان داشت: اسرائیل از آغاز مذاکرات با طرف فلسطینی مزایده‌هایی را برای ساخت 7500 واحد مسکونی یهودی‌نشین منتشر کرده است.

وی تاکید کرد: این که اسرائیل تعداد بیشتری از مزایده‌ها را جهت شهرک‌سازی‌ها منتشر می‌کند، تلاش‌های جامعه بین‌الملل برای تحقق صلح را از بین می‌برد.

این مقام فلسطینی خاطرنشان کرد: ما از جامعه بین‌الملل می‌خواهیم تا درک کند که اسرائیل از میان شهرک‌سازی و یا مذاکره با فلسطینی‌ها باید یک گزینه را انتخاب کند. بنابراین طرفی که می‌خواهد خواسته‌های خود را بر دیگران دیکته کند، باید محاکمه شود و هر کس که از راهکار تشکیل دو کشور حمایت می‌کند باید تل‌آویو را ملزم سازد تا هر چه سریعتر شهرک‌سازی‌ها را متوقف کند.

وی تصریح کرد: طرف فلسطینی از آلمان و دیگر طرف‌ها در جامعه بین‌الملل خواسته تا برای پایان دادن به این سیاست‌های اسرائیل که تلاش‌های کری و روند صلح را ناکام می‌گذارد، اقدام کنند.

عریقات افزود: این مردم فلسطین هستند که از شکست یا موفقیت‌آمیز بودن روند صلح تاثیر می‌پذیرند، به همین دلیل ما تمام تلاش خود را برای موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات و تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس به کار می‌بندیم.

وزیر امور خارجه آلمان نیز اظهار کرد: مرحله کنونی مرحله‌ای "حساس و مهم" است و تصمیم‌های مهمی در جریان آن اتخاذ خواهد شد ما از مسئولان فلسطینی و اسرائیلی می‌خواهیم تا انعطاف بیشتری نشان دهند و برای دستیابی به راه‌حل تلاش کنند.

وی افزود: من از سخنان محمود عباس مبنی بر اینکه می‌خواهد به پیشنهادهای جان کری گوش دهد و بر اساس آن عمل کند، بسیار خوشحالم اما نباید این تلاش‌ها را بر هم زد و برای ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین جدید اصرار ورزید.

انتهای پیام

کد N58649