ظریف نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه در لبنان:

هیچ کشوری از رشد تفکرات افراطی سود نمی‌برد

سیاست خارجی

هیچ کشوری از رشد تفکرات افراطی و خشونت گرایی سود نخواهد برد و آسیب این نوع از دیدگاه همه کشورهای منطقه و حتی پشتیبانان آن را در برخواهد گرفت.

 وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدار با مقامات لبنانی با تمام سلام، نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه در لبنان به بحث و تبادل نظر پرداخت.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف، در این دیدار با ارج نهادن بر مقاومت لبنان در برابر رژیم صهیونیستی و ایستادگی مردم لبنان در جنگ ۳۳ روزه گفت: حماسه مقاومت مردم لبنان در سایه وحدت همه گروه‌ها و طیف‌های لبنان بود و از این رو هرگونه تلاش برای ایجاد وحدت و همگرایی در لبنان از سوی رهبران سیاسی، مذهبی این کشور اقدامی ارزشمند تلقی می‌گردد.

وی با ارزیابی تاثیرات مقاومت در لبنان نتایج و اثرات آن را نه تنها برای مردم لبنان بلکه برای مردم منطقه دانست.

ظریف تلاش جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوهای هسته‌ای با گروه ۱+۵ را به نفع کل منطقه خلیج‌ فارس دانست و افزود: به همین منظور در اولین برنامه سفر پس از توافق ژنو دیدار از کشورهای خلیج فارس در اولویت قرار گرفت تا پیام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری نزدیک با کشورهای منطقه به خوبی انعکاس یابد.

وزیر امورخارجه رشد افراط گرایی و فتنه مذهبی و فرقه گرایی را خطری برای همه کشورهای منطقه دانست و افزود: هیچ کشوری از رشد تفکرات افراطی و خشونت گرایی سود نخواهد برد و آسیب این نوع از دیدگاه همه کشورهای منطقه و حتی پشتیبانان آن را در برخواهد گرفت.

ظریف با ابراز خوشحالی از تحولات مثبتی که در طول روزهای اخیر در جهت شکل گیری دولت در لبنان آغاز شده است آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای هرگونه مساعدت در تشکیل دولت لبنان را مورد تاکید قرار داد.

وزیرامورخارجه همچنین در خصوص بحران سوریه نیز بر ضرورت حرکت در جهت گفت‌وگوهای سیاسی تاکید و افزود: استمرار وضع موجود در سوریه به نفع هیچ یک از دولتهای منطقه نبوده و تنها رژیم صهیونیستی است که از شرایط موجود منتفع می‌گردد.

تمام سلام، نخست وزیر مامور تشکیل کابینه در لبنان نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام به رهبر انقلاب اسلامی و ریاست محترم جمهور با تشریح روند سیاسی داخلی لبنان از امید جدیدی که طی هفته گذشته در مسیر تشکیل دولت لبنان شکل گرفته است خبر داد و ابراز امیدواری کرد این روند به نقطه مطلوب برسد.

تمام سلام همچنین در این دیدار از جایگاه ویژه و مهم جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور تاثیر گذار در منطقه و جهان یاد کرد و از تجربه مردم سالاری در جمهوری اسلامی ایران تمجید نمود.

وی همچنین اقدامات جمهوری اسلامی ایران در خصوص مذاکرات هسته‌ای با گروه ۱+۵ را مورد استقبال قرار داد.

کد N58641