تا دقایقی دیگر آغاز می شود؛

همه‌پرسی قانون اساسی جدید مصر در میان تدابیرامنیتی شدید/"مصر قدرتمند" به جمع تحریم‌کنندگان پیوست

آفریقا و خاورمیانه

رای گیری از مردم مصر در همه پرسی قانون اساسی جدید این کشور از صبح امروز در میان تدابیر امنیتی شدید آغاز می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، از صبح امروز دربهای حوزه های اخذ رای در استانهای مختلف مصر بر روی 52 میلیون نفر از شهروندان واجد شرایط رای دادن، برای حضور در همه پرسی قانون اساسی جدید این کشور باز شده است.

این همه پرسی به مدت دور روز انجام می شود. همه پرسی قانون اساسی جدی مصر از ساعت 9 صبح به وقت محلی آغاز خواهد شد و تا ساعت 21 ادامه خواهد داشت. رای گیری از مردم فردا نیز طی همین ساعات انجام می شود.

بنابراین گزارش، این دومین همه پرسی قانون اساسی مصر طی یک سال اخیر است و مردم مصر پیش از این در دسامبر 2012 موافقت خود را با پیش نویس قانون اساسی که از سوی "محمد مرسی" تهیه شده بود، اعلام کردند.

پیش نویس قانون اساسی جدید توسط کمیته پنجاه نفره که از سوی "عدلی منصور" رئیس جمهور موقت مصر انتخاب شد، تدوین شده است. مخالفان پیش نویس قانون اساسی جدید معتقدند که این پیش نویس بر قدرت ارتش و اختیارات آن می افزاید.

مخالفان همچنین همه پرسی قانون اساسی را تلاشی در جهت مشروعیت بخشیدن به آنچه "کودتای نظامی" علیه دولت مرسی می خوانند، تلقی کرده اند.

همه پرسی قانون اساسی مصر در حالی تا دقایقی دیگر آغاز می شود که نیروهای امنیتی این کشور از بیم حملات تروریستی تدابیر امنیتی شدیدی را به اجرا درآورده اند. وزارت کشور مصر بالاترین حالت آماده باش را اعلام کرده است و نیروهای پلیس و حفظ امنیت در تمامی استانها مستقر شده اند.

"محمد ابراهیم" وزیر کشور مصر نیز اقدامات در راستای حفظ امنیت در همه پرسی قانون اساسی جدید را بی سابقه توصیف کرده است.

از سوی دیگر، این همه پرسی در حالی آغاز می شود که اخوان المسلمین و گروههای وابسته به آن بار دیگر بر موضع خود در تحریم کامل آن تاکید ورزیده اند. اخوان المسلمین همه پرسی قانون اساسی را "همه پرسی درباره خونریزی و تخریب کشور" خوانده است.

همچنین حزب "مصر قدرتمند" (مصر القویه) به رهبری "عبدالمنعم ابوالفتوح" از رهبران سابق اخوان، با تعدیل موضع قبلی خود اعلام کرد که همه پرسی قانون اساسی را تحریم می کند.