در نشست خبری تاکید شد

جشنواره"عکس حوزه"به ارائه تصویر واقعی از سیمای روحانیت کمک می‌کند

رئیس مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به برگزاری سومین دو سالانه عکس حوزه (اشراق) گفت: به دنبال دریافت و ارائه یک نگاه واقعی و صحیح به زندگی روحانیت در عرصه‌های مختلف هستیم.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نشست خبری رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره‌های اشراق و ابراهیم سلیمانی، دبیر سومین جشنواره عکس حوزه برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین کنساری در این نشست از برگزاری این جشنواره در اول بهمن‌ماه با موضوع روحانیت و حوزه‌های علوم دینی خبر داد و گفت: مدتی است که جشنواره عکس حوزه به خانواده جشنواره‌های فرهنگی و هنری پیوسته و سومین دوسالانه آن روز سه‌شنبه (اول بهمن) با حضور مسئولان فرهنگی و حوزوی و هنرمندان برگزیده در سالن اجتماعات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه در قم برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: جشنواره‌های عکس، فیلم، شعر و داستان‌ اشراق که با موضوع روحانیت و حوزه‌های علوم دینی برگزار می‌شود به دنبال معرفی زوایای پیدا و پنهان فردی و اجتماعی روحانیت است زیرا با وجود اینکه روحانیت یک نهاد دیرپای دینی است اما گاها شناخت مردم و به ویژه نسل جوان از آن شناخت کامل و درستی نیست. بنابراین ما به دنبال ارائه زندگی فردی،‌علمی، فرهنگی، اجتماعی و تبلیغی روحانیت در قالب این جشنواره‌ها هستیم.

رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره‌های اشراق با تاکید بر این‌که «تلاش می‌کنیم از نگاه هنر و دریچه دوربین این اتفاق و معرفی مناسب صورت گیرد» ‌تصریح کرد: اقدامات عامدانه‌ غیرواقعی از سوی دشمنان اسلام و روحانیت جهت بدنام کردن سیمای روحانیون اتفاق می‌افتد لذا این جشنواره‌ها می‌تواند به ارائه تصویری واقعی و صحیح از سیمای روحانیت کمک کند.

کنساری همچنین از چاپ و انتشار بیش از 50 جلد اثر ادبی و هنری با عنوان و برند اشراق تا پایان سال خبر داد و گفت: پنج رمان به قلم طلاب و رمان‌نویسان حوزوی و بیش از 30 عنوان کتاب ادبی و هنری و چندین کتاب خوشنویسی، فیلم‌نامه، فیلم کوتاه و نقد فیلم تا پایان سال جاری رونمایی خواهد شد.

رئیس مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم همچنین تاکید کرد: ما به دنبال دریافت یک نگاه سفارشی، کلیشه‌ای یا نگاه منفی نسبت به روحانیت و زندگی آنها نیستیم بلکه به دنبال دریافت یک نگاه واقعی به زندگی روحانیت و نقش‌آفرینی آنها در عرصه‌های مختلف هستیم.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست سلیمانی دبیر سومین جشنواره عکس حوزه از دریافت 3 هزار و 311 قطعه عکس در دو بخش اصلی (تک عکس و مجموعه عکس) و بخش ویژه طلاب در این جشنواره خبر داد و گفت: 420 هنرمند از سراسر کشور آثار خود را به این جشنواره ارسال کرده‌اند که با افزایش دو و نیم برابری به لحاظ تعداد آثار و حضور هنرمندان در این دوره روبرو هستیم.

وی افزود: پس از داوری به عمل آمده 150 قطعه عکس از 65 هنر برای نمایشگاه و کتاب برگزیده شدند که در نهایت 14 هنرمند حائز رتبه‌های اول تا سوم در بخش‌های مختلف شده‌اند که به هریک از آنان مبلغ 20 میلیون ریال، 15 میلیون ریال و 10 میلیون ریال به همراه مبلغی با عنوان حق‌التصویر اهدا خواهد شد.

دبیر سومین جشنواره عکس حوزه در پایان از اهدای نشان شمسه محمدی به مناسبت سالروز ولادت پیامبر(ص) به برگزیدگان این جشنواره اشاره کرد و گفت: مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی علاوه بر حمایت مادی عکس‌های برگزیده را در کتاب عکس حوزه چاپ خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N58508