تأکید رئیس‌جمهوری آفریقای مرکزی بر لزوم برگزاری انتخابات

رئیس‌جمهوری موقت آفریقای مرکزی از عزم خود برای برگزاری هر چه سریع‌تر انتخابات در این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه تلویزیونی فرانس 24، الکساندر فردینان انگنده، رئیس‌جمهوری موقت آفریقای مرکزی اظهار کرد: همه تلاش ما این است که حداکثر تا فوریه سال 2015 انتخابات برگزار شود اما قبل از آن باید شرایطی فراهم آید.

وی افزود، نخست باید امنیت بانگی و راه‌های کشور تأمین شود. باید کاری کرد که آوارگان داخلی و خارجی بتوانند به خانه‌های خود بازگردند.

پی استعفای رییس‌جمهور موقت آفریقای مرکزی، سازمان عفو بین‌الملل در خصوص تشدید خطرات علیه غیرنظامیان در این کشور هشدار داد و افزایش نیروهای سازمان ملل در آفریقای مرکزی را خواستار شد.

عفو بین‌الملل اعلام کرد: عدم پایبندی اتحادیه آفریقا به وعده‌هایش مبنی بر ارسال هیات صلح‌بانان به آفریقای مرکزی نشان می دهد که تعداد این نیروها در این کشور ناکافی است و اکنون غیرنظامیان بیش از گذشته در معرض حمله و خطر قرار دارند.

در همین حال، کشورهای عضو اتحادیه اروپا با طرح اجرای یک ماموریت نظامی مشترک در آفریقای مرکزی به منظور برقراری مجدد امنیت در این کشور در بحبوحه نگرانی‌ها نسبت به قتل‌عام‌ها موافقت کردند.

پیش از این، جفری فلتمن، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی هشدار داد، کشتارها در سراسر جمهوری آفریقای مرکزی انجام می‌شود و این بسیار نگران‌کننده است.

فرحان حق، سخنگوی سازمان ملل نیز در کنفرانسی خبری گفت: ارزیابی‌های اخیر دفتر همکاری‌های امور بشردوستانه سازمان ملل نشان داد که در درگیری‌های اخیر حدود یک میلیون تن در جمهوری آفریقای مرکزی آواره شده و بیش از نیمی از آنها تنها در بانگویی، پایتخت این کشور ساکن شده‌اند.

انتهای پیام

کد N58459