کره‌شمالی بهبود روابط با سئول را خواستار شد

كره‌جنوبي,كره‌شمالي

کره شمالی امروز (سه‌شنبه) ضمن محکوم کردن کره جنوبی به دلیل اقدامات مقابله‌ای‌اش، خواستار تلاش‌هایی از سوی سئول برای ایجاد شرایطی به منظور بهبود روابط میان دو کره شد.

کره شمالی امروز (سه‌شنبه) ضمن محکوم کردن کره جنوبی به دلیل اقدامات مقابله‌ای‌اش، خواستار تلاش‌هایی از سوی سئول برای ایجاد شرایطی به منظور بهبود روابط میان دو کره شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، درخواست پیونگ‌یانگ برای بهبود روابط پنج روز پس از آن مطرح شد که این کشور پیشنهاد سئول برای برگزاری مذاکره در رابطه با دیدار مجدد خانواده‌های از هم جدا شده به دنبال جنگ کره در سال‌های 1950 الی 1953 میلادی را رد کرد.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در سخنرانی سال نو خود خواستار بهبود روابط دو کره شده بود. پیونگ‌یانگ در حالی که از کره جنوبی انتقاد کرد که پیشتر پیشنهاد مذاکرات را به دلیل مانورهای نظامی مشترک سئول و واشنگتن و دیگر مسائل رد کرده بود.

کره شمالی در مقاله منتشر شده‌ای در روزنامه «رودونگ شینمون» نوشت: بهبود روابط بین دو کره برای توافق در مورد دیدار مجدد بسیار مهم و حیاتی است.

این کشور کمونیست، کره جنوبی را به خاطر مانورهای نظامی منظم‌اش و اظهارات مقاماتش در رابطه با اقدامات تحریک‌آمیز کره شمالی محکوم کرده و مدعی است که چگونگی ایجاد و بهبود روابط بین دو کره تنها بستگی به موضع کره جنوبی دارد. سئول و واشنگتن می‌گویند این اظهارات ماهیت تدافعی دارند.

کره شمالی در ادامه مقاله خود نوشت: اقدام ضروری برای بهبود روابط باید توقف تهمت و اقدامات تحریک‌آمیز علیه همتایش باشد و برای تحقق این هدف به تلاش‌های خود ادامه خواهد داد.

کره شمالی در حالی که پیشنهاد دیدار مجدد خانواده‌های از هم جداشده کره‌ای را در پایان ماه جاری میلادی رد کرد خواستار از سرگیری تورهای مسافرتی به رشته کوه‌های کوم گانگ شد.

کره جنوبی به دنبال کشته شدن یکی از توریست‌ها توسط یکی از نیروهای کره شمالی در سال 2008 این تورها را به حالت تعلیق درآورد.

انتهای پیام

کد N58451