آمریکا و روسیه در زمینه حضور ایران در ژنو 2 توافق نکردند

سیاسی

وزیر امور خارجه آمریکا و همتای روسش در پاریس برای گفت‌وگو در زمینه مذاکرات صلح سوریه دیدار کردند، ولی نتوانستند در زمینه دعوت کردن ایران به این مذاکرات به توافق برسند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از صدای آمریکا، ایران یکی از حامیان اصلی بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه است و دولتش تاکید کرده است که انتظار دارد ایران «مانند هر کشور دیگری» به مذاکرات ژنو 2 دعوت شود. اخضر ابراهیمی نماینده ویژه سازمان ملل در زمینه سوریه نیز در این زمینه نظر مشترکی دارد.

ابراهیمی در این زمینه گفت: ایران یک کشور بسیار مهم در منطقه است و باید در چنین کنفرانسی شرکت کند.

اما آمریکا می‌گوید که ایران باید ابتدا با بیانیه کنفرانس ژنو 1 موافقت کند، یعنی با برقراری یک دولت انتقالی در سوریه.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه پس از گفت‌وگو با ابراهیمی و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، گفت که امیدوار است ایران با این اقدام موافقت کند.

کری گفت: کشوری که یک دوستی دیرینه با اسد و با سوریه داشته است توانایی بسیار زیادی دارد تا در صورتی که به دنبال تاثیر درست بود، تاثیر قابل توجهی بگذارد. این تاثیر درست که تصمیم‌گیری درباره آن توسط بسیاری کشورها صورت گرفت اجرای بیانیه ژنو 1 است.

لاوروف گفت که مذاکرات نباید به دلیل اختلافات بین آمریکا و ایران به خطر بیفتد.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: نمی‌توان آنقدر تحت تاثیر احساسات ایدئولوژیک قرار گرفت که اجازه داد روی منافع هدف اصلی تاثیر بگذارد.

کری در پاسخ گفت که هدف تشکیل یک دولت انتقالی در سوریه است و نمی‌تواند از حضور کسانی که از تشکیل آن حمایت نمی‌کنند سودی ببرد.

وی گفت: شرکت کردن یا نکردن ایران ربطی به بحث ایدئولوژی ندارد. مساله اصلی عملگرا بودن و منطق است.

لاوروف در پاسخ او گفت که «به عقیده من عملگرایی یعنی تعامل، نه انزوا» و افزود که اگر مساله اصلی عملگرایی باشد، آنگاه باید از ایران دعوت کرد.

وزیر امور خارجه روسیه این وضعیت را با موافقت آمریکا برای ملاقات با ایران در زمینه برنامه هسته‌یی‌اش و همین‌طور جنگ عراق و افغانستان مقایسه کرد.

انتهای پیام

کد N58433