دبیرکل جمعیت مستقل ایران اسلامی:

صداوسیما باید به پخش برنامه‌های احزاب ملزم شود/پیش‌نویس لایحه احزاب را بررسی می‌کنیم

صداوسيما,احزاب,مستقل‌ها,وزارت كشور

دبیرکل جمعیت مستقل ایران اسلامی با اشاره به شفاف و قانونمند شدن کار جبهه‌ها و ائتلاف‌های سیاسی در پیش‌نویس لایحه قانون جدید احزاب، گفت: به رسمیت و قانونی شمردن جبهه‌ها و ائتلاف‌ها می‌تواند موجب جلوگیری از تکثر بی‌رویه و غیرضروری احزاب سیاسی در کشور شود.

دبیرکل جمعیت مستقل ایران اسلامی با اشاره به شفاف و قانونمند شدن کار جبهه‌ها و ائتلاف‌های سیاسی در پیش‌نویس لایحه قانون جدید احزاب، گفت: به رسمیت و قانونی شمردن جبهه‌ها و ائتلاف‌ها می‌تواند موجب جلوگیری از تکثر بی‌رویه و غیرضروری احزاب سیاسی در کشور شود.

قدرت‌علی حشمتیان در گفت‌وگو با با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به اینکه "اکنون حدود 240 حزب و تشکل سیاسی در کشور وجود دارد که تنها یک پنجم آنها فعال هستند"، اظهار کرد: به رسمیت شمرده شدن جبهه‌ها در پیش‌نویس لایحه جدید قانون احزاب که از سوی وزارت کشور منتشر شده، در کشور مفید خواهد بود.

وی افزود: جبهه‌ها فقط در زمان انتخابات شکل می‌گیرند و فعال می‌شوند و بعد از آن فعالیت چندانی ندارند. من معتقدم احزاب کوچک می‌توانند به سمت ائتلاف حرکت کنند و در نهایت چند حزب بزرگ در کشور بوجود آید. البته من با حضور تنها یک حزب در کشور مخالف هستم زیرا تجربه حزب رستاخیز قبل از انقلاب و جمهوری اسلامی بعد از انقلاب نتیجه موفقی نبود. جامعه هم تنها یک حزب را قبول نمی‌کند اما از سویی تکثر بیش از حد احزاب هم ناپسند است.

این فعال سیاسی در ادامه به بندهایی از این پیش‌نویس که وزارت ارشاد را به بررسی درخواست مجوز نشریه از سوی احزاب ظرف حداکثر سه ماه ملزم می‌کند، اشاره کرد و گفت: پروسه دریافت مجوز برای فعالیت رسانه‌ای احزاب تاکنون طولانی بوده و گاه سه یا چهار سال طول می‌کشید. اینکه وزارت ارشاد موظف می‌شود طی حداکثر سه ماه مجوز فعالیت رسانه‌ای را به احزاب بدهد، بسیار پسندیده است. جمعیت مستقل ایران اسلامی پس از راه‌اندازی خود به دنبال تقاضای دریافت مجوز نشریه بود و من به یاد دارم که این پروسه چقدر طول کشید.

حشمتیان همچنین از تاکید این پیش‌نویس بر لزوم پخش برنامه‌های احزاب از طریق صداوسیما حمایت کرد و گفت: این مسأله حتی از صدور مجوز فعالیت رسانه‌ای برای احزاب ضروری‌تر است. در دیدار نمایندگان احزاب با وزیر کشور، احزابی از سه تفکر سیاسی اصلاح‌طلب، اصولگرا و مستقل حضور داشتند اما صداوسیما به جریان مستقل توجه نکرد.

دبیرکل جمعیت مستقل ایران اسلامی همچنین افزود: برای ملزم کردن صداوسیما به پخش برنامه‌های همه جریان‌های سیاسی باید قانونی وضع و صداوسیما هم کار کارشناسی بیشتری برای معرفی مستقل‌ها انجام دهد. صداوسیما باید جبران مافات کند و کم‌توجهی خود را به این قشر سیاسی جبران کند، زیرا در کشور سه جناح وجود دارد و مردم در انتخابات ریاست جمهوری به کسی رأی دادند که خود را متعلق به جریان مستقل می‌دانست؛ هرچند بعد از آن مشاهده کردیم که از نیروهای مستقل استفاده نشد.

وی درباره موضوع اختصاص یارانه به احزاب نیز اظهار کرد: من با اختصاص یارانه به صورت برابر به همه احزاب مخالفم بلکه معتقدم باید شاخص‌هایی مانند سابقه، تعداد اعضا، تعداد دفاتر سطح استان، وجود رسانه برای حزب، اطلاعیه و بیانیه دادن و برگزاری برنامه‌های منظم از سوی هر حزب در نظر گرفته شود و در واقع به احزاب فعال کمک بیشتری شود.

حشمتیان در مورد پیش‌نویس لایحه تأسیس و فعالیت احزاب در جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کرد: اصلاح قانون احزاب ابتدا از سوی نمایندگان مجلس مطرح شد و 32 حزب از سه جریان سیاسی کشور در سال گذشته توسط رئیس کمیسیون شوراهای مجلس دعوت شدند، سپس بنده و آقایان بادامچیان، رئوفیان، راه‌چمنی و صفاریان به عنوان نمایندگان احزاب انتخاب شدیم تا درباره تهیه این قانون نظر کارشناسی بدهیم.

این فعال سیاسی در همین رابطه افزود: در این مدت 14 جلسه برگزار شد تا این طرح تهیه شد و به کمیسیون شوراهای مجلس رفت و در آنجا نمایندگان عضو کمیسیون نظراتی دادند که البته با نظرات ما متفاوت بود. به همین دلیل ما از طریق وزارت کشور و کمیسیون ماده 10 احزاب این مسأله را پیگیری کردیم. در دیدار احزاب با وزیر کشور هم چند حزب تقاضا دادند که قانون احزاب در دولت کارشناسی شود و بعد به مجلس برود و در واقع وزارت کشور لایحه اصلاح قانون احزاب را تهیه کند.

دبیرکل جمعیت مستقل ایران اسلامی در پایان گفت: ما پیش از این نظرات خود را به کمیسیون شوراهای مجلس ارائه کردیم و اکنون هم پیش‌نویس این لایحه را مطالعه می‌کنیم و سپس نظرات خود را در مورد آن به وزارت کشور اعلام خواهیم کرد.

انتهای پیام

کد N58428