رکن آبادی در گفتگو با مهر؛

تشریح دستاوردهای سفر ظریف به بیروت/ مذاکرات هسته ای ژنو تاثیر مثبتی در لبنان داشته است

سیاست خارجی

سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان با تشریح دستاوردهای سفر رئیسی جمهور خارجه کشورمان به لبنان گفت: دیدار ظریف با تمامی مقامات رسمی لبنان و همچنین شخصیت های برجسته سیاسی این کشور تاثیر بسیار مثبتی در جهت تعمیق وحدت ملی جریان ها و طوایف مختلف لبنان خواهد داشت.

غضنفر رکن آبادی در گفتگو با خبرنگار اعزامی مهر به بیروت، با اشاره به اوضاع کنونی لبنان و با بیان اینکه بدون تردید رژیم صهیونیستی بهره بردار اصلی انفجارهای تروریستی در لبنان است گفت:  بی تردید رایزنی مستمر جمهوری اسلامی با کشورهای مختلف منطقه از جمله لبنان به عنوان کشور مهم خاورمیانه آن هم در شرایطی که رژیم صهیونیستی دایماً در حال طراحی توطئه در حال ایجاد تفرقه و فرافکنی در منطقه است بسیار تاثیرگذار و حائز اهمیت است.

وی تاکید کرد: طبیعتاً انجام سفرهای مقامات جمهوری اسلامی خصوصاً وزیر امور خارجه ایران به ویژه در پرتو مذاکرات هسته ای در ژنو و تاثیرات مثبتی که این مذاکرات در صحنه لبنان بر جای گذاشته است این سفر بسیار موفقت آمیز بوده است.

سفیر ایران در لبنان با اشاره به استقبال قابل توجه مقامات و شخصیت های سیاسی مختلف لبنان از سفر وزیر امور خارجه به بیروت گفت: با توجه به شرایطی که لبنان امروز در آن به سر می برد و خبرهایی که از حرکت های جدید برای تشکیل دولت مطرح است سفر آقای ظریف به لبنان نقش مثبتی را در ابعاد و زمینه های مختلف خواهد داشت.

وی همچنین با اشاره به دیدار شب گذشته وزیر امور خارجه با 60 نفر از شخصیت های برجسته سیاسی و مذهبی لبنان گفت:  حضور طوایف مختلف لبنان اعم از شیعه، سنی، مسیحی و دروزی و جریان های مختلف سیاسی (جریان 8 مارس و 14 مارس) در این نشست خصوصاً در شرایط کنونی لبنان و اجابت کردن این دعوت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

رکن آبادی تصریح کرد: صحبت هایی که آقای وزیر در این نشست مطرح کردند بسیار برای افراد شرکت کننده جذاب بود به خصوص آن که بعضاً برخی از آنان در این نشست گفتگوهای خصوصی نیز با آقای وزیر داشتند.

 وی با بیان اینکه وزیر امور خارجه در این سفر با تمام مقامات لبنانی دیدار داشته است، خاطرنشان کرد: جناب آقای ظریف با مقامات رسمی لبنان اعم از رئیس جمهور، نخست وزیر، رئیس مجلس، وزیر امور خارجه و سید حسن نصرالله دیدارهایی برگزار کردند و این موضوع تاثیر بسیاری در جهت تعمیق وحدت ملی جریان ها و طوایف مختلف لبنان خواهد داشت.

بنابراین گزارش در دیدار شب گذشته محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با 60 شخصیت برجسته سیاسی و مذهبی لبنان ولید جنبلاط رییس حزب دروزی سوسیالیست ترقیخواه ، معاون رییس حزب کتائب لبنان ، سیدعلی فضل الله خطیب جمعه بیروت ، ماهر حمود خطیب اهل تسنن صیدا ، ایلی فرزلی نایب رییس سابق مجلس لبنان ، محمد رعد رییس فراکسیون حزب الله در مجلس لبنان ، علی حسن خلیل وزیر بهداشت و عضو حزب شیعی امل لبنان ، وئام وهاب رییس حزب توحید عربی ، فایز شکر رییس حزب بعث عربی ، صدرالدین صدر فرزند امام موسی صدر حضور داشتند.