ترقی: کمک مالی به احزاب ضروری است اما نه به صورت پرداخت مستقیم توسط دولت

ترقی,یارانه های احزاب

تهران- ایرنا- عضو شورای مرکزی حزب موتفه با تاکید بر اینکه کمک مالی به احزاب ضروری است، گفت: پرداخت ها نباید به صورت مستقیم از سوی دولت انجام پذیرد و باید در نحوه پرداخت ها به احزاب بیشتر تامل شود.

«حمید رضا ترقی» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره یارانه احزاب که طرح آن در پیش نویس تازه وزارت کشور برای قانون احزاب گنجانده شده است، گفت: اینکه دولت مستقیم و یا از طریق کمیسیون مبلغی را واریز کند، تبعات مثبتی ندارد و بیشتر احزاب با آن موافق نیستند.

وی ادامه داد: از طرفی اگر این امکان فراهم آید که کمک مالی به احزاب به طور غیر مستقیم انجام پذیرد باعث افزایش نیافتن بار مالی روی دوش دولت می شود.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی خاطر نشان کرد: می توان با در نظر گرفتن طرح ها و برنامه هایی، مشکلات مالی احزاب از سوی مسوولان و دولت حل شود و در عین حال احزاب هم مدیون دولت نشوند و جنبه مردمی آنان حفظ شود.**احزاب باید به سمت فراگیر شدن پیش بروند

ترقی درباره احزابی که همزمان با انتخابات به فعالیت روی می آورند و یا در زمان های خاص کارایی دارند، گفت: بیشتراحزاب بخاطر آنکه فراگیر نیستند و کوچک یا صنفی هستند از پایگاه اجتماعی مناسبی برخوردار نیستند.

وی ادامه داد: اینگونه احزاب که فراگیری نداشته اند در انتخابات راهی جز ائتلاف برای کسب موقعیت مناسب ندارند و بعد از آن دوباره به سویی دیگر می روند.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با اشاره به لایحه پیش بینی شده درباره فعالیت احزاب، گفت: یکی از امتیازاتی که به احزاب فراگیر داده می شود و عامل تخصیص اعتبار به حساب می آید، داشتن کرسی در مجلس است؛ که به نظر می رسد برای این منظور احزاب باید به سمت فراگیر شدن بروند.

وی اضافه کرد: در این دوران گذار و در شرایط کنونی همانطور که در قانون پیش بینی شده مجوز این ائتلاف ها باید توسط کمیسیون ماده 10 داده شود تا بر اساس قانون تشکل های سیاسی بتوانند از نامزدها و یا لیست ها حمایت داشته باشند.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه تصریح کرد: فرآیندی که در قانون تدوین شده احزاب را به سمت ادغام با هم و تشکیل حزب های فراگیر و قدرتمند سوق خواهد داد.

ترقی پیش نویس ارائه شده از سوی وزارت کشور را مناسب عنوان کرد و از جهتی نشست اخیر وزیر کشور با حزب ها را بسیار مثبت و مفید دانست.

وی اضافه کرد: نشست اخیر احزاب موجب شد تا افراد دعوت شده احزاب با دیدگاههای دولت یازدهم بیشتر آشنا شوند و مطالبات دو سویه در این دیدار مطرح شد.

سیام**7261**1535
کد N58247