ظریف در دیدار با شخصیت های سیاسی لبنان:

چالش امروز منطقه افراط و خشونت است/توافق هسته ای ایران در ژنو یقینا درجهت مصالح کل منطقه است

سیاست خارجی

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه چالش امروز منطقه افراط و خشونت است، گفت:توافق هسته ای ایران در ژنو یقینا درجهت مصالح کل منطقه است.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر، محمدجواد ظریف شامگاه دوشنبه و در آخرین برنامه سفر خود به لبنان با شمار زیادی از شخصیت های لبنانی شخصیت های سیاسی و مذهبی لبنان اعم از سنی ، مسیحی ، شیعه ، دروزی  در هتل فینیسای بیروت دیدار کرد.

ظریف در این ظیافت شام که توسط سفارت جمهوری اسلام در بیروت تدارک دیده شد به حاضران در این نشست گفت: امیدواریم این توافق سایه درگیری و تنش را از این منطقه دور و دشمن صهیونیستی را از یکی از بهانه هایش برای اعمال فشار بر این منطقه محروم کرده باشد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین با تبریک هفته وحدت اسلامی و سالروز میلاد رسول گرامی اسلام(ص) ادامه داد : لبنان نمادی از همزیستی مسالمت آمیزبین ادیان و مذاهب مختلف بوده و در آینده نیز اینچنین خواهد بود.

 ظریف با بیان اینکه ادیان الهی همواره پیام آور وحدت برای جامعه بشری بوده اند افزود: افراط ، تندروی و فرقه گرایی هیچ پایه و جایگاهی در ادیان الهی ندارد.

وی پیام حضرت محمد (ص) نبی مکرم و بزرگ اسلام را ایجاد همبستگی بین ادیان الهی دانست و اظهار داشت: مبنای ارتباط بین همه طرفداران دین پیامبر بزرگ ، وحدت ، هماهنگی و همکاری است.

وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: همزیستی و همکاری و تعاون در مسیر پیشرفت از یک سو و مقاومت از سوی دیگر ضرورت رعایت مصالح کشورهای اسلامی، کشورهای خاورمیانه و همه ما در این جهان به همه پیوسته کنونی است.

ظریف خاطرنشان کرد: چالشی که همه ما با آن رو به روهستیم ، یک رژیم اشغالگر متجاوز است که مبنای سیاست آن ایجاد اختلاف و تفرقه بین جهان اسلام و کشورهای خاورمیانه و استفاده از اختلافات برای پیگیری سیاست های ظالمانه و تجاوز به همسایگان و نقض حقوق اساسی مردم فلسطین است.

وی ادامه داد : چالش دیگر افراط و خشونت است که منطقه را به خاک و خون کشیده و متاسفانه آثارش در کشور عزیز و دوست و برادر ما لبنان دیده می شود.

وزیر امور خارجه ایران افزود: شرایط بسیار فاجعه آمیزی که امروز در سوریه قرار گرفته حتما محصور به سوریه نبوده و آثارش امروز در لبنان و عراق بوضوح دیده می شود و متاسفانه این آثار در این دو کشور هم محدود نخواهد ماند و دامن همه ما را در این منطقه خواهد گرفت مگر اینکه زودتر به خود آییم و بفهمیم که می توانیم از طریق همکاری با یکدیگر منطقه را از خطر نجات دهیم.

ظریف تاکید کرد: ایران دست همکاری خود را به سوی دوستان و برادران درتمامی کشورهای منطقه برای مقابله با فتنه و افراط دراز می کند و این آمادگی را داریم که بدون هیچگونه منعی با همه برادران خود همکاری کنیم.

وی تصریح کرد: تشکیل یک دولت فراگیر در لبنان مانع بزرگی خواهد بود در مقابل تروریست ها و گروه های افراطی تا به اهداف ضد بشری خود دست یابند.

وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان کرد : برای آقای تمام سلام نخست وزیر مکلف و همچنین گروه هایی که در این مراسم حضور دارند برای رسیدن به یک تفاهم مبتنی بر عقلانیت در داخل لبنان و برای حفظ مصالح لبنان و منطقه آرزوی موفقیت می کنیم.

ظریف با ابراز خرسندی از تلاش های سیاسی در لبنان برای تشکیل دولت فراگیر ، گفت که این دولت به مانند یک سپردرمقابل خطرهای تروریسم خواهد بود.

وی با بیان اینکه همه مقامات و مسئولان ایرانی تحولات سیاسی مثبت در لبنان را دنبال می کنند ، گفت : به شما اطمینان می دهم که ملت ایران همواره در کنار مردم این منطقه از جمله لبنان ، سوریه و فلسطین خواهد ایستاد.

همچنین وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد : اطمینان می دهم توافق های ما در ژنو برای حل مسئله هسته ای یقینا در جهت مصالح کل منطقه است.

بنابراین گزارش ولید جنبلاط رییس حزب دروزی سوسیالیست ترقیخواه ، معاون رییس حزب کتائب لبنان ، سیدعلی فضل الله خطیب جمعه بیروت ، ماهر حمود خطیب اهل تسنن صیدا ، ایلی فرزلی نایب رییس سابق مجلس لبنان ، محمد رعد رییس فراکسیون حزب الله در مجلس لبنان ، علی حسن خلیل وزیر بهداشت و عضو حزب شیعی امل لبنان ، وئام وهاب رییس حزب توحید عربی ، فایز شکر رییس حزب بعث عربی ، صدرالدین صدر فرزند امام موسی صدر از جمله شخصیت های حاضر در این دیدار صمیمانه بودند.