نخست وزیر ترکیه با رییس شورای اتحادیه اروپا دیدار می کند

ترکیه,اتحادیه روپا

آنکارا- ایرنا- ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر ترکیه بدنبال ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از بروز تنش سیاسی ناشی از رسوایی اقتصادی در این کشور، با رییس این شورا دیدار می کند.

به گزارش ایرنا ، خبرگزاری نیمه دولتی آناتولی ترکیه روز دوشنبه در مطلبی با اشاره به اینکه اردوغان روز 21 ژانویه ( اول بهمن ) پس از پنج سال به بروکسل سفر می کند ، نوشت: اردوغان در سفر به بروکسل با رییس شورای اتحادیه اروپا، رییس کمیسیون اتحادیه و رییس پارلمان اروپا بطور جداگانه دیدار و در یک نشست مشترک با شرکت روسای شورای اتحادیه ، رییس کمیسیون و رییس پارلمان اروپا شرکت خواهد کرد.

این خبرگزاری با عنوان اینکه این نشست چهار نفری در تاریخ اتحادیه اروپا کم سابقه است می نویسد : نخست وزیر ترکیه در بروکسل همچنین با رهبران احزاب پارلمان اروپا نیز دیدار خواهد کرد.

در پی سرکوب تظاهرات های مردمی در تابستان سال گذشته در ترکیه و نیز ادعاهای مداخله دولت آنکارا در قوه قضاییه این کشور بعد از آغاز عملیات فساد و ارتشا در 17 دسامبر سال گذشته میلادی روابط نه چندان گرم ترکیه و اتحادیه اروپا سردتر شده و انتقادهای اتحادیه اروپا از ترکیه افزایش یافته بود.

براساس این گزارش ، اتحادیه اروپا به تازگی از رخدادهای اخیر در ترکیه در پی بروز تنش سیاسی ناشی از رسوایی اقتصادی در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

اتحادیه اروپا با اشاره به نامزدی ترکیه برای عضویت در این اتحادیه اعلام کرد این اتحادیه خواستار آن است که تحقیقات بی طرفانه ای در خصوص اتهامات فساد مالی در ترکیه انجام شود.

این اتحادیه عنوان کرد از هر عملی که موجب تضعیف در تحقیقات پرونده فساد و ارتشا در ترکیه شود ، باید پرهیز کرد.

اتحادیه اروپا پیش از این نیز در مورد به خطر افتادن روند عضویت ترکیه در این اتحادیه به علت دخالت دولت آنکارا در قوه قضاییه این کشور به آنکارا هشدار داده بود.

سخنگوی ˈاستفان فولهˈ مسوول توسعه اتحادیه اروپا با تاکید بر اینکه استقلال قوه قضاییه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا از ارزش های اساسی بشمار می رود، گفت: ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه موازین استقلال قوه قضاییه این کشور را بطور مستقیم نقض کرده است.

وی با تاکید بر اینکه مساله استقلال قوه قضاییه از مهمترین شرایط اتحادیه اروپا برای عضویت کشورهای مختلف در این اتحادیه است، افزود: نقض استقلال قوه قضاییه در ترکیه طرح عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را با مخاطره مواجه می سازد.

سخنگوی توسعه اتحادیه اروپا این هشدار را پس از تغییر آیین نامه مربوط با عملیاتهای مختلف پلیس ترکیه که به درخواست دادستانی این کشور انجام می شود و منوط کردن آن به اجازه مقامات رده بالای محلی منطقه از جمله فرماندارها و استاندارها اعلام کرد.

گفته می شود که برکناری و تصفیه گسترده روسای پلیس شعبات مختلف ترکیه در پی عملیات مبارزه با فساد و ارتشاء که منجر به دستگیری فرزندان دو وزیر سابق کابینه ترکیه و برخی از مقامات بلندپایه این کشور و متهم شدن چهار وزیر سابق کابینه اردوغان به فساد مالی شد نیز، در نارضایتی اتحادیه اروپا و هشدار این اتحادیه به ترکیه نقش داشته است.

خاورم ** 230** 1552
کد N58015