جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران:

مدیریت اشتباه یک حادثه عظیم، مسیر منطقه و جهان را تغییر می دهد/دشمنان قادر به برآورد عملیاتی ما نیستند

سپاه,عملیات,سردار سلامی

تهران-ایرنا- جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: آن درسی که می توان از حمایت آمریکا از صدام و رژیم بعث در طول جنگ هشت ساله گرفت، این است که اگر یک حادثه عظیم اشتباه مدیریت شود، می تواند مسیر تمام منطقه یا کل جهان را تغییر دهد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی سپاه پاسداران، سردار سرتیپ پاسدار ˈحسین سلامیˈ در همایش سراسری مدیران و مسوولان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، این مطلب را بیان کرد.ژ

سردار سلامی اظهارداشت: هنر رزمندگان و الگوی دفاع مقدس در بکارگیری اصل غافلگیری و تنوع تاکتیک ها و رفتارهای عملیاتی برآورد ناپذیر است و دشمنان هیچ گاه قادر به برآورد توان عملیاتی و تاکتیکی ما نخواهند بود.

وی با بیان این که جنگ تحمیلی بزرگترین واکنش استکبار جهانی در طول جنگ سرد بود، ادامه داد: در دوران خفقان جنگ سرد هیچ نظام و حکومتی جرات ایجاد یک تحول سیاسی را نداشت، اما انقلاب اسلامی ایران نقطه آغازی برای گسستن کشورهای جهان از قدرت های بزرگ شد.

سردار سلامی افزود: غرب در نخستین سال های پیروزی انقلاب اسلامی برای این که از پایه گذاری یک نظام الگو برای کشورهای جهان جلوگیری کند، توطئه بزرگ جنگ هشت ساله را برنامه ریزی کرد و به مرحله اجرا گذاشت و این نخستین مقابله بزرگ دشمن با انقلاب اسلامی بود.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران تاکید کرد: انگیزه های شخصی صدام برای تسلط بر جهان عرب و انگیزه های غرب برای مبارزه با انقلاب اسلامی، چنین جبهه گسترده ای را علیه نظام اسلامی شکل داد.

سردار سلامی افزود: باید متوجه این موضوع باشیم که دفاع مقدس تهاجم عراق علیه ایران نبود، بلکه تجمع گسترده استکبار و دولت های متوسط اروپایی و ارتجاع عرب علیه انقلاب اسلامی بود.**انقلاب اسلامی یک پدیده سیاسی توقف ناپذیر در جهان است

وی با بیان این که دفاع مقدس حادثه ای است که نقطه آغاز یک روند جدید در منطقه و عاملی برای شکست استراتژی قدرت های بزرگ بود، اظهارداشت: این جنگ تحمیلی طولانی دارای یک تاثیر سیاسی بزرگ در سطح جهان بود و به همین دلیل انقلاب اسلامی یک پدیده سیاسی توقف ناپذیر و سیستمی برای تغییر زنجیره وار در منطقه و جهان است.

سلامی افزود: مطالعه دفاع مقدس، متعلق به یک زمان و جغرافیای خاص نیست و برای مدت ها اثرگذار خواهد بود.

وی با اشاره به این که جنگ هشت ساله موجب شکل گیری جنگ اول خلیج فارس شد، گفت: صدام تلاش کرد با آغاز جنگ جدید، مسیر دیگری را برای ناکامی خود در مقابل انقلاب اسلامی ایران ایجاد کند.

سلامی ادامه داد: وقتی عراق، آمریکا، اروپا و عرب های مرتجع به نتیجه مطلوب خود در مواجهه با انقلاب اسلامی نرسیدند، به این استراتژی روی آوردند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسدارن اظهار داشت: قدرت نظامی عظیم صدام در کنار فقر فزآینده ناشی از جنگ در کنار کشور ثروتمند ولی ناتوان از نظر نظامی کویت، موجب درک غلط صدام از برآورد واکنش قدرت های بزرگ جهان شد.

به گفته سلامی، این ناکامی ها و تحولات موجب تغییر سیاست راهبردی آمریکا در منطقه و زمینه حضور فیزیکی گسترده نظامیان آمریکایی را فراهم کرد.

سردار سلامی با اشاره به این که ابعاد ماکروسکوپیک دفاع مقدس بسیار گسترده و کلان است، گفت: ما باید جنگ را در دو بعد ماکروسکوپیک و میکروسکوپیک تحلیل کنیم.

وی افزود: بُعد ماکروسکوپیک یعنی نمایش ابعاد و پیامدهای کلان جنگ در منطقه و جهان که تبیین این مهم از وظایف کسانی است که در حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس تلاش می کنند.**سناریوهای آغاز جنگ فراگیر و فرامنطقه ای بود

سردار سلامی، سناریوهای آغاز جنگ را فراگیر و فرامنطقه ای خواند و افزود: قدرت های بزرگ حتی در مقیاس های عملیاتی جنگ به کمک صدام شتافتند و قدرت های متوسط جهانی با همراهی عرب های متحد صدام، نه تنها در سطح استراتژیک از وی حمایت کردند، بلکه وارد عملیات مستقیم بر ضد جمهوری اسلامی شدند.

جانشین فرمانده کل سپاه نقش قدرت های بزرگ فرامنطقه ای را در تجهیز صدام بسیار گسترده توصیف کرد و افزود: وقتی روسیه، انگلستان و سایر قدرت های بزرگ، لشکرهای عراق را از 12 لشکر به 50 لشکر رساندند، این نشان دهنده عزم جدی قدرت های بزرگ برای سازماندهی چهارمین ارتش قدرتمند جهان بود.

سردار سلامی با بیان اینکه آمریکا مدیریت سیاسی جنگ تحمیلی را به عهده داشت، گفت: وقتی عراق بخشی از خاک ایران را اشغال کرد هیچ قطعنامه ای برای برگشت صدام به مرزهای بین المللی صادر نشد، ولی در موضوع جنگ کویت به محض عبور اولین تانک صدام از مرزهای این کشور قطعنامه سازمان ملل دست آمریکا را برای اقدام نظامی علیه عراق باز گذاشت.**نقطه آغاز جنگ تحمیلی

سردار سلامی اضافه کرد: نقطه آغاز جنگ تحمیلی زمانی بود که ما دقیقا در مرحله تغییر و انتقال ساختار قدرت بودیم و از یک نظام پادشاهی وابسته به آمریکا، یک نگاه مستقل دینی مبتنی بر مولفه های قدرت درونی در کشور شکل گرفته بود.

وی با اشاره به این که سرعت توطئه دشمن به حدی بود که ارتش ما فرصت سازگاری با شرایط جدید را نداشت، گفت: در آن زمان نیروهای نظامی سازماندهی نداشتند و سپاه پاسداران هم هنوز در قالب یک قدرت نظامی دارای ساختار و تشکیلات نبود و کشور هم قدرت مقابله با چنین توطئه هایی را نداشت و زمان این حادثه کاملا از جانب قدرت های بزرگ برنامه ریزی شده بود.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به این که در چنین شرایطی هیچ نظام سیاسی قادر به مقابله با این توطئه های گسترده نیست، افزود: این یک شگفتی و اعجاز بزرگ در ساختار و سازمان درونی جمهوری اسلامی بود که در این موقعیت خطرناک توانست نظام را حفظ کند و این هنر مقاومت ملی است که می تواند تعادل روحی، اجتماعی و سیاسی را در چنین موقعیت هایی ایجاد کند.** ظرفیت عظیم امام (ره) برای مدیریت جنگ تحمیلی

سردار سلامی با بیان این که ظرفیت عظیم امام (ره) برای مدیریت چنین حادثه ای به خوبی مشهود است، افزود: عکس العمل رهبر کبیر انقلاب اسلامی در تشخیص حقیقت قدرت و قدرت حقیقت به بهترین شکل به نمایش گذاشته شد و توانست ثبات سیاسی را به صحنه جامعه بازگرداند و سناریوهای جهانی مقابله با انقلاب را با شکست مواجه کند.

وی فرمایشات امام خمینی (ره) را چشمه حکمت توصیف کرد و افزود: سخن امام راحل مبنی بر این که «ما تا آخر ایستاده ایم» ناشی از حکمت، بصیرت و شناخت ایشان بود.

سردار سلامی با اشاره به آیه ای از قرآن که می فرماید ˈاگر می خواهید راه های جهاد را به شما بیاموزیم در راه خدا جهاد کنیدˈ، گفت: اگر ملتی دست روی دست بگذارد و منتظر نصرت های الهی باشد، این مهم حاصل نمی شود و اگر مردم دین خدا را یاری کنند، خدا نیز آن ها را یاری خواهد کرد.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به این موضوع که ما هرگز قواعد غلبه بر دشمنان را از خودشان نیاموخته ایم، افزود: در طول جنگ تحمیلی اگر می خواستیم با قاعده و استراتژی دشمن بجنگیم، حتما شکست می خوردیم، راز موفقیت رزمندگان در دوران دفاع مقدس تکیه بر اندیشه ها و مولفه های قدرت درونی بود.

سردار سلامی، افتخارات دوران دفاع مقدس را الگوی مناسبی برای آیندگان عنوان کرد و افزود: هنر رزمندگان در جنگ تنوع تاکتیک بود.

وی خاطرنشان کرد: ما در جنگ اصل غافلگیری را بیش از ورود تجهیزات جدید در ابتکار عمل تاکتیک سازی، خلاقیت، غافلگیری و برآورد ناپذیری رفتارهای عملیاتی و تاکتیکی به نمایش گذاشتیم و به همین دلیل دشمنان هیچگاه قادر به برآورد توان عملیاتی و تاکتیکی ما نخواهند بود.

سردار سلامی با طرح این سوال که ˈچه چیزی اجازه می داد تحرکات تاکتیکی ما تحقق پیدا کند و پیروز شودˈ گفت: وجه تمایز جنگ ما با تمام جنگ های جهان در بُعد عقیدتی آن است و باید این مهم را به عرصه تفکر ملی به یک افتخار و ارزش ماندگار و جاودانه در جامعه بدل کرد.

وی دفاع مقدس را سرشار از ارزش های زنده و ماندگار توصیف کرد و گفت: جنگ ما با مردم و نیروهایی پیش رفت که همه آن ها مرگ در راه خدا را یک ایده آل می دانستند و هرچه به صحنه های خطر نزدیک تر می شدند، نیرویی دو چندان می یافتند.

اجتمام(1)**9105**1478
کد N57902