ظریف:

مردم وضعیت آینده سوریه را در پای صندوق های رای تعیین می کنند

ظریف,لبنان

بیروت - ایرنا- وزیر امور خارجه در دیدار با رییس جمهوری لبنان گفت: وضعیت آینده سوریه را مردم این کشور در پای صندوق را تعیین خواهند کرد.

به گزارش ایرنا، «محمد جواد ظریف» روز دوشنبه در دیدار با «میشل سلیمان» رییس جمهوری لبنان ابعاد مختلف مناسبات دو کشور، تحولات لبنان، منطقه و بویژه بحران سوریه را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

ظریف همچنین با ابلاغ سلام رییس جمهوری کشورمان به رییس جمهوری لبنان ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ارتقا یابد.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران معتقد است، هیچ مانعی برای همکاری های دو کشور در حوزه روابط دو جانبه و همچنین همکاری های گسترده منطقه ای وجود ندارد.

وزیر امور خارجه کشورمان با تشریح دیدگاه های دولت جدید در حوزه سیاست خارجی و در چارچوب تعامل سازنده، بر عزم دولت جمهوری اسلامی ایران برای برقراری صلح و ثبات و آرامش در منطقه تأکید کرد.

وی با مهم خواندن تحولات لبنان ابراز امیدواری کرد: با همکاری همه طیف ها و جریان های فکری، سیاسی و مذهبی امنیت و آرامش در صحنه داخلی لبنان بازگردد.

ظریف رمز سعادت لبنان را وحدت ملی این کشور دانست و اظهار داشت: لبنان مظهر باید همکاری باشد و نه صحنه رقابت.

وزیر امور خارجه با ابراز خرسندی از توفیق دولت لبنان در مبارزه با تروریسم و افراطی گری، از اقدام سریع دولت و ارتش لبنان در شناسایی و دستگیری طراح انفجار تروریستی مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت نیز تشکر و قدردانی کرد.

دکتر ظریف همچنین در این دیدار با تشریح دستاوردهای مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 و آثار ارزنده منطقه ای و بین المللی آن، صهیونیست ها را تنها گروه نگران از این توافق نامید و گفت: خواست همیشگی رژیم صهیونیستی وجود کشمکش و بحران در منطقه است.

«میشل سلیمان» رییس جمهوری لبنان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام ها و درودهای خود به رهبر معظم انقلاب اسلامی و رییس جمهوری، با استقبال از رویکرد دولت جدید در حوزه سیاست خارجی و ابراز تاسف عمیق از حمله تروریستی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت، بر عزم دولت و نهادهای لبنان برای پیگیری این موضوع تاکید کرد .

رییس جمهور لبنان ابراز امیدواری کرد که نشست ژنو 2 با گشایش برای بحران سوریه و خروج این کشور از شرایط موجود همراه باشد.

وی همچنین با توجه به فضای داخلی لبنان ، تلاشهای دولت برای وحدت گروههای مختلف این کشور را تشریح کرد .

سیام 9103**2021**1572
کد N57900