آیت الله هاشمی رفسنجانی:

تلاش برای مدرسه‌سازی، مشارکت برای رفع تبعیض است

سیاست داخلی

مدرسه‌سازی جهاد فی سبیل‌الله است، چون با جهل و بی‌سوادی مبارزه می‌شود که عامل بسیاری از درگیری‌های انسان‌هاست.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه "خیرین دارای سلامت نفس هستند"، مشارکت آنان در مدرسه‌سازی را ستود و گفت: تشکّل خیرین مدرسه‌ساز، کارهای بسیار ارزنده‌ای کرده‌اند که حتّی انسان‌های ناسپاس هم با شنیدن کارهای این گروه تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

به گزارش ایلنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز-دوشنبه-  در دیدار جمعی از مسئولان آموزش و پرورش و اعضای جامعه خیرین مدرسه‌ساز با قرائت، ترجمه و تفسیر آیات 261 و 262 سوره مبارکه بقره، اظهار کرد: تشبیه انفاق به دانه‌های گندم که خوشه می‌شوند، نشان از جایگاه این امر خداپسندانه در جامعه دارد که خداوند واقعیت‌ها را توضیح می‌دهد.

وی با بیان اینکه "حضور انسان‌های خیّر برای مدرسه‌سازی در تاریخ ایران و تأثیراتی که برای پیشرفت جامعه دارند"، افزود: انفاق علم، آن هم تهیه فضایی برای تحصیل فرزندان، بهترین نوع انفاق است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: مدرسه‌سازی جهاد فی سبیل‌الله است، چون با جهل و بی‌سوادی مبارزه می‌شود که عامل بسیاری از درگیری‌های انسان‌هاست.

هاشمی رفسنجانی روایت «من علّمنی حرفاً فقد صیّرنی عبدا» را راهنمایی برای اهمیت دانش دانست و گفت: تلاش برای مدرسه‌سازی، مشارکت برای رفع تبعیض است، چون اگر مدرسه در جامعه‌ای نباشد، تفاوت جایگاه باسواد و بی‌سواد، تبعیض را به غنی و فقیر می‌کشاند.

وی با اشاره به تأکید قانون اساسی برای آموزش همگانی و مقایسه اوضاع مدارس در سال‌های قبل و بعد از انقلاب اسلامی، تصریح کرد: پس از پایان دفاع مقدس و آغاز دوران سازندگی، نهضت مدرسه‌سازی نیز شروع شد که الحمدلله گزارش‌ها حکایت از حضور انسان‌های خوب در این امر انسانی، اسلامی و ملی دارد.

هاشمی رفسنجانی، تربیت انسان مؤمن و عالم را مهمترین نعمت خداوند پس از آفرینش خواند و با اشاره به آیات سوره علق، گفت: هسته اولیه تمدن بشری از آیات این سوره استخراج می‌شود که برخواندن، علم و قلم تأکید می‌کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با آرزوی برگزاری جشن از بین رفتن مدارس اجاره‌ای، افزود: خاضعانه از همه کسانی که برای مدرسه‌سازی و تعمیق علم در مناطق دوردست ایران می‌کوشند، تشکر می‌کنم.

بر اساس این گزارش، در آغاز این دیدار مسلمی، حافظی، بوربور و آهنج (کارگردان سینما و تلویزیون) با ارائه گزارشی از اوضاع مدرسه‌سازی و مشارکت خیرین، به بیان دیدگاه‌های خود برای نهادینه کردن این کار فرهنگی در جامعه پرداختند و بر استفاده از ظرفیت‌های هنری برای ترسیم و تصویر کارهای خداپسندانه تأکید کردند.

کد N57838