رویترز خبر داد: 

دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 از فوریه آغاز می شود/ اولین دیدار بین ظریف و اشتون  

ایران در جهان

یک دیپلمات غربی از احتمال بسیار زیاد آغاز دور جدید مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 از ماه فوریه خبر داد. 

به گزارش خبرگزاری مهر، این دیپلمات غربی که خواست نامش فاش نشود به رویترزگفت : در اولین مذاکرات ایران و کشورهای 1+5، "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران، با "کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دیدار می کند. 

به گفته این مقام غربی، هدف از دور جدید مذاکرات، رسیدن به توافق جامع و نهایی برای حل مسالمت آمیز پرونده هسته ای ایران است. 

این در حالی است که از تاریخ 20 ژانویه اجرای توافقنامه ژنو که در اصل گام اول برای رسیدن به توافقی جامع در خصوص برنامه هسته ای ایران است آغاز می شود. زمان اجرای این توافقنامه شش ماه خواهد بود و در این مدت دو طرف باید با حسن نیت به دنبال رسیدن به توافق جامع باشند. 

بر اساس توافقات به عمل آمده، از زمان اجرای این توافقنامه، برخی از تحریم های غیرقانونی اعمال شده علیه ایران نیز لغو می شود و روند آزاد سازی بخشی از پول های بلوکه شده ایران در غرب نیز آغاز می شود.

در همین رابطه امروز دوشنبه اعلام شد که با اجرایی شدن توافقنامه هسته ای ژنو بین ایران و کشورهای 1+5، چهار میلیارد و 200 میلیون دلار از پول های بلوکه شده جمهوری اسلامی ایران نیز به تدریج در اختیار ایران قرار می گیرد.

به نوشته رویترز، 550 میلیون دلار از این مبلغ در تاریخ اول فوریه(12 بهمن) آزاد می شود. به موجب توافقات حاصل شده میان ایران و کشورهای 1+5، توافقنامه هسته ای امضا شده در نوامبر سال گذشته (آذر ماه سال جاری) در ژنو از تاریخ 20 ژانویه (30 دی) به اجرا در می آید و به موجب آن طرفین ملزم به انجام اقداماتی برای رسیدن به توافق نهایی هستند.

بر اساس این گزارش، یک مقام عالی رتبه در وزارت خارجه آمریکا واریز این مبلغ به حساب ایران را در تاریخ اول فوریه تایید کرده است.

بر همین اساس رویترز تاریخ واریزهای بعدی پول های بلوکه شده به حساب ایران را به شرح زیر اعلام کرده است :

- اول فوریه : مبلغ 550 میلیون دلار (نکته : از آنجا که اول فوریه روز شنبه است و اغلب کشورهای غربی در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل هستند ممکن است واریز این مبلغ در روز سوم فوریه انجام شود.)

- اول مارس : 450 میلیون دلار

- هفتم مارس : 550 میلیون دلار

- دهم آوریل : 550 میلیون دلار

- پانزدهم آوریل : 450 میلیون دلار

- چهاردهم می : 550 میلیون دلار

- هفدهم ژوئن : 550 میلیون دلار

- بیستم جولای : 550 میلیون دلار ( نکته : 20 جولای مصادف است با روز یکشنبه، ممکن است این واریز در تاریخ 21 جولای انجام شود.)