توافق محرمانه قطر و عربستان درباره داعش

ایسنا نوشت:

منابع مخالف سوری از توافق عربستان و قطر برای از بین بردن گروه موسوم به "دولت اسلامی عراق و شام" خبر داده و اعلام کردند که این دو کشور در صدد جلوه دادن "جبهه النصره" به عنوان یک گروه میانه‌رو هستند.

منابع مخالف سوری در مصاحبه با روزنامه "رای الیوم" اعلام کردند که عربستان و قطر توافق کرده‌اند تا با همکاری آمریکا گروه "دولت اسلامی عراق و شام" (داعش) که یکی از شاخه‌های القاعده در سوریه و عراق محسوب می‌شود را از بین برده و از "جبهه النصره" حمایت کنند.

مواضع اخیر قطر و عربستان در این زمینه در پوشش‌های خبری شبکه "الجزیره" و "العربیه" کاملا نمایان شده است.

مصاحبه ابومحمد الجولانی، رهبر "جبهه النصرة" که از شبکه الجزیره پخش شد، خود نشان‌گر حمایت قطر از جبهه النصرة است، چرا که وی در این مصاحبه خود را به عنوان یک سرکرده میانه‌رو نشان داده که با تکفیر و تروریسم مخالف است و در مقابل "دولت اسلامی عراق و شام" در این شبکه به عنوان گروهی تندرو جلوه داده می‌شود که تنها هدف آن درگیری و کشت و کشتار است.

از سوی دیگر، درگیری‌ها میان "جبهه اسلامی" که از حمایت برخی کشورهای منطقه برخوردار است با "دولت اسلامی عراق و شام" در استان "الرقة" بالا گرفته تا جایی که در 9 روز اخیر بیش از 700 تن کشته شده‌اند.

از سوی دیگر مجله "اکونومیست" تعداد سلفی‌های خارجی عضو داعش را بیش از 7000 تن برآورد کرده و گزارش داد که داعش در حال حاضر در عراق و سوریه مشغول فعالیت است.

52261

کد N57587