با مثبت خواندن آن؛

هیگ از اجرای توافقنامه ژنو استقبال کرد

ایران در جهان

وزیر امور خارجه انگلیس با تمجید از اجرای توافقنامه هسته ای ژنو از تاریخ 20 ژانویه، این اقدام را گامی مثبت برای حل اختلافات خاورمیانه و کشورهای غربی خواند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هافینگتون پست، "ویلیام هیگ" اظهار داشت : از این حقیقت که اکنون کشورهای 3+3 (1+5) و ایران در مورد اجرای گام اول برنامه مشترک اقدام که در 24 نوامبر 2013 میلادی در ژنو به امضا رسید به توافق رسیده اند استقبال می کنم.

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد : اجرای توافقنامه ژنو از تاریخ 20 ژانویه یک گام مهم برای حل مسالمت آمیز موضوع هسته ای ایران است به نوعی که مذاکرات درباره توافق جامع آغاز خواهد شد.

پیش از هیگ، "بارک اوباما" رئیس جمهور آمریکا، "کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا، از توافق برای اجرای توافقنامه ژنو استقبال کرده بودند.

"باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا گفت توافق هسته ای غرب با ایران از روز بیستم ژانویه (سی ام دی) اجرایی می شود. طبق این توافق ایران با محدود کردن فعالیت غنی سازی در ازای کاهش تحریم ها موافقت کرده است.

اوباما در بیانیه ای که امروز یکشنبه از سوی دفتر ریاست جمهوری آمریکا منتشر شد از تمرکز واشنگتن بر روی روند اجرایی شدن توافق مذکور با توجه به حساسیت غرب در مورد ماهیت برنامه هسته ای ایران خبر داد. وی تاکید کرد این توافق با سختی به دست آمده و برای حفظ امنیت و صلح منطقه و جهان، اکنون زمان آن رسیده که به دیپلماسی فرصت موفقیت بدهیم.

بر اساس توافق ماه نوامبر ایران تعهد کرد که غنی سازی اورانیوم را به 5 درصد برساند و روند غنی سازی 20 درصد را متوقف کند، در مقابل نیز غرب متعهد شد تحریم های اقتصادی ضدایرانی را در بازه زمانی شش ماهه کاهش دهد.

ا