اردوغان: اصلاحات سیستم قضایی ترکیه ادامه می‌یابد

نخست‌وزیر ترکیه این مساله را رد کرد که انجام اصلاحات در سیستم قضایی که باعث درگیری‌ها و مناقشاتی در پارلمان این کشور شده، قانون اساسی ترکیه را زیر پا گذاشته و نقض می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه گاردین، رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه متعهد شده که اصلاحاتی را در سیستم قضایی این کشور انجام دهد.

وی همچنین این مساله را رد کرد که دولت همزمان با مقابله علیه رسوایی فساد و بررسی پرونده مربوطه به این قضیه، به دنبال لگدمال کردن و نقض قانون اساسی ترکیه است.

مساله انجام اصلاحات در سیستم قضایی ترکیه باعث ضد و خورد در پارلمان، پرتاب بطری آب از سوی قانونگذاران و حتی پرتاب گوشی آی‌پد یکی از نمایندگان شده است. این درگیری زمانی رخ داد که روز شنبه هفته جاری نمایندگان پارلمان ترکیه در حال بررسی پیش‌نویس این اصلاحات ارائه شده از سوی حزب حاکم عدالت و توسعه اردغان بودند.

مخالفان اردوغان به این لایحه به دیده تلاشی برای سرپوش گذاشتن بر پرونده فساد می‌نگرند که پیشتر باعث استعفای سه تن از وزیران کابینه دولت وی شده بود.

درگیری در پارلمان زمانی رخ داد که رئیس اتحادیه قضایی ترکیه با درخواستی وارد صحن پارلمان شده و گفت که این لایحه ارائه شده از سوی اردوغان ناقض‌ قانون اساسی ترکیه است اما به وی اجازه صحبت کردن ندادند و درگیری رخ داد.

اردوغان درباره حضور و مداخله رئیس اتحادیه قضایی گفت، این یک رفتار حرفه‌ای و حقوقی نیست و آن‌ها شورشیان و ‌آشوب‌طلبان این سیستم هستند.

وی افزود: این مرد اختیاری در مداخله فعالیت کمیسیون پارلمان ندارد. اردوغان در پرونده فساد مالی گیر افتاده که یکی از بزرگترین چالش‌های دوران 11 ساله حضورش در قدرت است و آن را یک کودتای قضایی با هدف تضعیف دولتش اعلام می‌کند.

وی با اخراج صدها تن از افسران پلیس ترکیه و کنترل شدید بر سیستم قضایی به این پرونده فساد پاسخ داده است.

انتهای پیام

کد N56624