اعتراضات تایلند به اوج خود رسید

تایلند,اعتراضات,بانکوک

کوالالامپور – ایرنا – با حضور معترضان تایلندی در پایتخت این کشور که با هدف سرنگونی دولت ˈیینگلوک شیناواتراˈ انجام گرفته، اعتراضات تایلندی ها به اوج خود رسید.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه خبر آسیا، معترضان که از صبح امروز (دوشنبه) نقاط مهم پایتخت را اشغال کرده اند خواستار سرنگونی دولت فعلی و یافتن راهی برای انتصاب دولتی موقت برای نظارت بر انتخابات دوم فوریه (13 بهمن) هستند.

هزاران معترض با حمل پرچم و پوشیدن پیراهنهایی که روی آن ˈبراندازی بانکوکˈ نوشته شده، در مقابل ساختمانهای مهم پایتخت تجمع کرده اند.

ˈسوتهپ تائوگسوبانˈ رهبر مخالفان تایلند اعلام کرده استˈ ما بدون توجه به باخت یا پیروزی مبارزه خواهیم کرد. ما مصالحه نمی کنیم و مذکراه را نیز نمی پذیریم.

آغاز این اعتراضات باعث نگرانی پایتخت نشینان شده و مقامات تایلند نیز اعلام کرده اند در صورت خشونت، دولت آماده اعلام موقعیت اضطراری است.

در صورت اعلام موقعیت اضطراری، دولت این کشور آمادگی دارد از 15 تا 20 هزار نیروی نظامی خود استفاده کند.

نگرانی از ادامه اعتراضات همچنین مردم را مجبور به خرید و ذخیره آب، غذا و داروهای ضروری کرده است.

معترضان پیش از این وعده داده بودند از کارمندان دولتی برای رفتن به محل کار خود جلوگیری می کنند و آب و برق ساختمانهای مهم دولتی را نیز قطع خواهند کرد. از سویی نیز مقامات رسمی تایلند این اقدامات را موجب افزایش خشونتها دانسته اند.

اوایل صبح امروز در چند نقطه از بانکوک صدای شلیک گلوله شنید شده اما تاکنون خبری از تلفات احتمالی گزارش نشده است.

در آخرین تلفات این اعتراضات، بعدازظهر روز گذشته در یک درگیری، یکی از نیروهای معترض با شلیک گلوله آسیب دید.

از آغاز اعتراضات تایلند که بیش از دو ماه از آن می گذرد تاکنون هشت نفر ازجمله یک پلیس کشته و شمار زیادی نیز بر اثر خشونتها زخمی شده اند.

برخی از تحلیلگران تایلندی معتقدند معترضان در این دوره از اعتراضات خود خواسته هایشان را زیادی گسترش داده اند و این امر ممکن است باعث افزایش خشونتها و تلفات شود.

پلیس تایلند اعلام کرده است که حضور معترضان باعث اختلال در کار 12 بیمارستان، 28 هتل، 24 مدرسه و پنج ایستگاه آتش نشانی شده است.

گزارشها همچنین حاکی است که مردم تایلند امروز تنها از وسایل حمل و نقل عمومی جهت رفتن به محل کار خود استفاده می کنند و ترافیک این شهر در حال حاضر سبک است.

آساق**د.م**1577
کد N56520