ˈمولاناˈ سبب بروز بحران در پارلمان کویت شد

مولانا,پارلمان کویت,العربیه

تهران - ایرنا - یک پایگاه اطلاع رسانی عربی نوشت: ˈجلال الدین محمد رومیˈ فیلسوف و شاعر صوفی فارس که در سال 1273 میلادی درگذشت، هیچ گاه گمان نمی کرد که با گذشت 741 سال از مرگش عامل اختلاف هایی در پارلمان کویت شود.

به گزارش ایرنا، تارنمای العربیه نوشت: اصرار یک نماینده بر لغو شب شعرجلال الدین محمد رومی شاعر قرن 13، در پارلمان کویت بحران آفرید.

جلال الدین محمد رومی احتمال نمی داد که عامل استیضاح وزیر اطلاع رسانی کویت باشد، آن هم پس از لغو شب شعری که قرار بود در آن اشعارش خوانده شود.

ماجرا از آن جا آغاز شد که ˈمحمد الجبریˈ نماینده پارلمان کویت، خواستار منع ورود شاعر به شب شعر شد چرا که به گفته او ˈشاعری است که میان ما زندگی می کندˈ و بر ضرورت لغو شب شعر ویژه بانوان تاکید کرد.

خواسته این نماینده جامه عمل پوشید و وزارتخانه های کشور و اطلاع رسانی با لغو شب شعر جلال الدین رومی، موافقت کردند.

این مساله اما به مذاق شمار دیگری از نمایندگان خوش نیامد و تهدید به استیضاح وزیر اطلاع رسانی کردند. نمایندگان فراکسیون جریان پیمان ملی، هم از وزیر خواستند به نظر نماینده معترض توجه نکند چرا که مخالف قانون اساسی است.

بنا بر این گزارش، روزنامه کویتی ˈالوطنˈ، در این باره می نویسد: ˈعادل الفوزانˈ دبیرکل جریان پیمان ملی، درخواست نماینده معترض مبنی بر لغو شب شعر را، مخالف آزادی بیان دانست.

بنا به اظهارات الفوزان، چنین اقدامی نه تنها نقض آزادی سخنران است، بلکه آزادی شنونده را هم نقض می کند.

وی می افزاید: آماده میزبانی از ادیبان، سیاستمداران و نویسندگان هستیم تا جلال الدین رومی را عرضه کرده و او را مورد بحث، بررسی و نقد قرار دهند.

ˈاو آثاری از خود به جای گذاشته و هرکس حق دارد او را نقد کند یا اصلا به او گوش فرا ندهد. اما این که مانع از آن شویم که دیگران آثار او را مورد بحث و بررسی قرار دهند، این جایز نیست.ˈ

فوزان یادآور شد که هنوز زمانی برای شب شعر تعیین نشده و به زودی موعد آن مشخص خواهد شد. او موضع جریان پیمان ملی را در خصوص شب شعر، ارزشی دانست تا چنین ماجرایی تکرار نشود.

این تارنمای عربی، یادآور شد: جلال الدین رومی یا همان جلال الدین محمد بلخی، شاعر و فقیه فارس صوفی است که در سرزمین پارس به دنیا آمد، اما بعد به آناتولی رفت و تا آخر عمر خود در دوره حکومت سلجوقی ها، در قونیه ماند.

اشعار و تالیف های صوفیانه او که به زبان فارسی نوشته شده اند، تاثیر گسترده ای در جهان اسلام بر جای گذاشتند به ویژه بر فرهنگ های فارسی، اردو، بنگالی و ترکی.

در عصر نو، آثار او به بسیاری از زبان ها ترجمه شد و بازتاب های گسترده ای یافت. او یکی از محبوب ترین شاعران شرق در آمریکا به شمار می آید.

به نوشته این رسانه خارجی، بحث و جدل در کویت هنگامی آعاز شد ک محمد الجبری نماینده پارلمان کویت، از دو وزارتخانه کشور و اطلاع رسانی خواست تا جلوی برگزاری شب شعر جلال الدین رومی را بگیرند چرا که به گفته او این شب شعرها، شاهد ˈخزعبلات و رقصˈ بسیار است که با شریعت اسلامی منافات دارد.

این موضع، جنجال بزرگی را در شبکه های اجتماعی به وجود آورد.

ایرانم**7074**
کد N56477