کاردار ترکیه در بغداد احضار شد

دولت بغداد در اعتراض به صادرات نفت از کردستان عراق به بندر جیحان ترکیه بدون موافقت دولت مرکزی، کاردار ترکیه را فرا خواند و مراتب اعتراض دولت عراق به این اقدام را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، حسین شهرستانی، معاون نخست‌وزیر عراق از احضار کاردار ترکیه در بغداد خبر داد و با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: دولت عراق مراتب اعتراض خود را به کاردار سفارت ترکیه اعلام کرد. دلیل این اعتراض، اقدام دولت آنکارا در صدور مجوز انتقال نفت از کردستان عراق به بندر جیهان ترکیه بدون موافقت دولت مرکزی عراق است.

شهرستانی دولت ترکیه را به التزام به توافقنامه‌های امضا شده میان دو کشور دعوت کرد و گفت: خارج کردن نفت از مرزهای عراق بدون موافقت دولت، تجاوز به سرمایه نفتی این کشور به شمار می‌آید؛ سرمایه‌ای که به همه عراقی‌ها تعلق دارد. دولت عراق مسئولیت قانونی این اقدام را متوجه دولت ترکیه می‌داند و حق مطالبه زیان ناشی از آن را برای خود محفوظ می‌داند.

وزارت نفت عراق روز جمعه ضمن مخالفت با فروش نفت خام کردستان عراق به ترکیه، به شدت نسبت به نقض توافقنامه سه‌جانبه اعتراض و تهدید کرد، تمامی شرکت‌ها و دست‌اندرکاران این فرایند بازخواست خواهند شد.

انتهای پیام

کد N56054