13 کشته در درگیری‌های اخیر آفریقای مرکزی

مسئولان صلیب سرخ در جمهوری آفریقای مرکزی از کشته شدن 13 تن در پایتخت این کشور دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بانگی در پی اعلام کناره‌گیری رئیس‌جمهوری آفریقای مرکزی برای دومین روز متوالی صحنه درگیری و تیراندازی بوده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، آنتوان امبائو بوگو، رئیس صلیب سرخ جمهوری آفریقای مرکزی گفت، کشته‌ها اکثرا در تسویه حساب‌های شخصی هدف قرار گرفتند. وی اعلام کرد که تعداد قربانیان احتمالا افزایش یابد.

بیشتر خیابان‌های پایتخت آفریقای مرکزی روز یک‌شنبه خلوت بود و ساکنان برخی مناطق از ترس وقوع درگیری در داخل خانه‌ها باقی ماندند.

در پی استعفای رییس‌جمهور موقت آفریقای مرکزی، سازمان عفو بین‌الملل در خصوص تشدید خطرات علیه غیرنظامیان در این کشور هشدار داد و افزایش نیروهای سازمان ملل در آفریقای مرکزی را خواستار شد.

عفو بین‌الملل اعلام کرد: عدم پایبندی اتحادیه آفریقا به وعده‌هایش مبنی بر ارسال هیات صلح‌بانان به آفریقای مرکزی نشان می دهد که تعداد این نیروها در این کشور ناکافی است و اکنون غیرنظامیان بیش از گذشته در معرض حمله و خطر قرار دارند.

در همین حال، کشورهای عضو اتحادیه اروپا با طرح اجرای یک ماموریت نظامی مشترک در آفریقای مرکزی به منظور برقراری مجدد امنیت در این کشور در بحبوحه نگرانی‌ها نسبت به قتل‌عام‌ها موافقت کردند.

پیش از این، جفری فلتمن، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی هشدار داد، کشتارها در سراسر جمهوری آفریقای مرکزی انجام می‌شود و این بسیار نگران‌کننده است.

فرحان حق، سخنگوی سازمان ملل نیز در کنفرانسی خبری گفت: ارزیابی‌های اخیر دفتر همکاری‌های امور بشردوستانه سازمان ملل نشان داد که در درگیری‌های اخیر حدود یک میلیون تن در جمهوری آفریقای مرکزی آواره شده و بیش از نیمی از آنها تنها در بانگویی، پایتخت این کشور ساکن شده‌اند.

انتهای پیام

کد N56048