ثبت 84 مورد خشونت علیه آزادی رسانه‌ای در افغانستان

مرکز خبرنگاران افغانستان در گزارش سالیانه خود در رابطه با خشونت‌ علیه آزادی رسانه‌ای در این کشور اعلام کرد، 84 مورد خشونت در جریان سال 2013 میلادی در سراسر افغانستان ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری خامه پرس، مرکز خبرنگاران افغانستان در ادامه این گزارش گفت، این موارد شامل قتل، جراحت، بدرفتاری‌های فیزیکی و لفظی، تهدید به مرگ و بستن خروجی‌های رسانه‌ای از ژانویه تا دسامبر سال 2013 میلادی است.

در این گزارش آمده است، مقام‌های دولت و نیروهای امنیتی، طالبان و گروه‌های مسلح غیرقانونی در میان عاملان نقض آزادی رسانه‌ای هستند.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن ابراز نگرانی نسبت به امنیت نمایندگان رسانه‌ها پیش از انتخابات ریاست جمهوری ماه آوریل و خروج نیروهای بین‌المللی گفت: این حملات حقوق زندگی خبرنگاران را نقض کرده، حقوق عموم برای دانستن را متزلزل کرده و محیط خودسانسوری را به ویژه در ولایت‌های ناامن جنوبی و شرقی کشور ایجاد می‌کند.

بر اساس گزارش این مرکز، به طور کلی مقام‌های دولتی در 18 مورد، افراد ناشناس در 16 مورد، پرسنل مدیریت امنیت ملی در 11 مورد، طالبان در 11 مورد، نیروهای پلیس در 9 مورد، نیروهای امنیتی در هشت مورد، افراد مسلح غیرمسئول در شش مورد، صاحبان خروجی‌های رسانه‌ای در چهار مورد و نیروهای بین‌المللی کمک به برقراری صلح در افغانستان (ایساف) در یک مورد از خشونت‌ علیه آزادی رسانه‌ای دست داشتند.

این گزارش همچنین هشدار داد، خشونت‌ علیه خبرنگاران در بحبوحه نگرانی‌ها نسبت به افزایش حملات شبه‌نظامیان غیرقانونی به رسانه‌ها در آینده در حال افزایش است.

در همین حال، مرکز خبرنگاران افغانستان از دستور حامد کرزای، رئیس جمهوری این کشور در رابطه با بستن تمامی پرونده‌ها علیه رسانه‌های مربوط به دفتر دادستان کل استقبال کرده و آن را تحولی خوب در پایان سال جاری میلادی توصیف کرد.

این مرکز همچنین از دولت افغانستان خواست تا اقداماتی برای تقویت سازمان‌های رسانه‌ای را افزایش داده و از آزادی بیان و آزادی رسانه‌ای حفاظت و حمایت کند.

انتهای پیام

کد N55548