تاجیکستان ، قرقیزستان را به آغاز درگیری مرزی متهم کرد

تاجیکستان,قرقیزستان

دوشنبه - ایرنا - وزارت خارجه تاجیکستان روز یکشنبه با صدور بیانیه ای در تشریح درگیری مرزی روز گذشته، طرف قرقیزی را متهم به آغاز این واقعه کرد و نوشت مرزبانهای تاجیک تنها برای دفاع از جان خود جواب تیراندازی آنها را داده اند.

به گزارش ایرنا، وزارت خارجه تاجیکستان در این بیانیه با اظهار نگرانی از عملکرد مرزبان های قرقیز عنوان کرد که بکارگیری خشونت راه حل مشکلات مرزی بین دو کشور نیست.

در این سند نوشته شده است که چنین برخوردهایی از طرف قرقیزستان، برادری و حسن همجواری تاجیکان و قرقیزها را که طی قرن ها برقرار بوده، خدشه دار می کند.

در عین حال معاون نخست وزیر و وزیر امنیت و دفاع قرقیزستان روز یکشنبه در یک نشست مطبوعاتی در شهر بیشکک در پاسخ به بیانیه وزارت خارجه تاجیکستان گفت که ما از اظهارات وزارت خارجه تاجیکستان که جزئیات این نزاع مرزی را به گونه ای دیگر بیان می کند نگران هستیم .

ˈطاقان ممت افˈ ادعای طرف دوشنبه در باره آغاز احداث راهسازی آقسای در زمین های مورد بحث دو طرف را که سبب نزاع روز شنبه در مرز بین روستا های آقسای و تمدق شد را به چالش کشید و گفت که ما این راه را در قلمرو کشور خودمان می سازیم نه در زمین مورد بحث دو کشور.ˈ

مقامات تاجیکستان می گویند برای این درگیری مرزی یک گروه کاری را مامور بررسی و تحقیق کرده اند.

مرزبانان تاجیکستان و قرقیزستان روز شنبه به سوی یکدیگر تیراندازی کردند و در این حادثه تعدادی از مرزبان دو کشور مجروح شدند.

هیات های عالی رتبه دو کشور دو روز قبل در ˈدوشنبهˈ پایتخت تاجیکستان توافق کرده بودند که گروههای مرزبانی مشترک، حفاظت از مرزها را انجام دهند.

با گذشت 21 سال از استقلال این کشورها از سلطه شوروی سابق حدود 50 درصد از 970 کیلومتر مرز مشترک دو کشور هنوز علامت گذاری نشده است.

سال 2013 نیز چهار مورد درگیری مرزی بین تاجیکستان و قرقیزستان روی داد.

به گفته تحلیلگران سیاسی حل نشدن اختلافات مرزی دو کشور می تواند لطمات جبران ناپذیری به منافع دو کشور وارد آورد.

آساق/1663** 1514
کد N55298