آیت الله جنتی: شورای نگهبان مشابه خارجی ندارد

دبیر شورای نگهبان,آیت الله جنتی

تهران - ایرنا- دبیر شورای نگهبان نقش این شورا را والا و بی بدیل دانست و گفت: شورای نگهبان با این وسعت اختیارات و اهمیت، نه تنها در ایران بلکه در خارج کشور نیز مشابه ندارد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی شورای نگهبان، حضرت آیت الله احمد جنتی در سخنانی در پژوهشکده شورای نگهبان افزود: هرچند دادگاه های قانون اساسی در برخی کشورها وجود دارد اما اختیارات و وظایف آنها، اصلا قابل قیاس با شورای نگهبان نیست.

دبیر شورای نگهبان اضافه کرد: در سفرهایی که به برخی کشورها داشتیم و با دستگاه های مشابه شورای نگهبان جلساتی برگزار کردیم، خودشان تصدیق داشتند که کار آنها با شورای نگهبان تفاوت زیادی دارد و نهادهای مشابه آنها قدرت و جایگاه شورای نگهبان را ندارند.

جنتی ادامه داد: شورای نگهبان علاوه بر بررسی مصوبات مجلس، جایگاه ویژه ای در نظارت بر انتخابات دارد و حق دارد انتخاباتی را که خلاف قانون انجام شده، ابطال کند.

وی با تاکید بر اینکه شورای نگهبان بر صلاحیت ها نقش دارد، گفت: صلاحیت ها تا وقتی که به تأیید شورای نگهبان نرسد، فهرست نهایی داوطلبان، نمی تواند در اختیار وزارت کشور قرار بگیرد.

دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه شورای نگهبان وضعیت فوق العاده ای دارد، تأکید کرد: تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است و هیچ دستگاهی نمی تواند این کار را انجام دهد؛ این تفسیر، اعتبارش در حد اصول قانون اساسی است و این تفسیر مثل خود اصول قانون اساسی واجب الاتباع است.

وی با تاکید بر اهمیت پژوهش و تحقیق اظهار داشت: شورای نگهبان مانند همه دستگاههای دیگر به پژوهشکده نیاز دارد و بدون این مرکز، کارش ناقص است.

جنتی ادامه داد: تحقیقات، عامل رشد و تکامل است و می تواند آینده بهتری را برای هر تشکیلاتی به وجود آورد؛ به خصوص در شورای نگهبان که نقش و جایگاه بسیار والا و بی بدیلی در جمهوری اسلامی دارد.

دبیر شورای نگهبان تصریح کرد: هیچ دستگاه با عظمت دیگری را نمی شود با شورای نگهبان مقایسه کرد؛ باید از کسانی که این شورا را در قانون اساسی گنجانده اند، به خصوص حضرت آیت ا... بهشتی که نقش اساسی در این زمینه داشته، تشکر کرد.

جنتی خاطر نشان کرد: این شورا، اختیاراتش در حدی است که می تواند مصوبات مجلس را نقد کند و این قوانین را با شرع و قانون اساسی منطبق کند، به طوری که هیچ قانونی مغایر شرع و قانون اساسی نباشد و اسلام و قانون اساسی که از اصول جمهوری اسلامی است، محفوظ بماند.

وی در مورد اهمیت پژوهشکده شورای نگهبان گفت: این مرکز خیلی می تواند به ما کمک کند؛ به ویژه در مورد موضوع شناسی که ما نیاز داریم.

دبیر شورای نگهبان اضافه کرد: البته تشکیلاتی هم به تازگی در قم بوجود آمده که موضوع شناسی فقهی را انجام می دهد که کار بسیار با عظمتی است؛ یعنی احکام و ادله را نمی خواهند بررسی کنند، موضوعات را که مورد ابتلای فقهاست مورد بررسی قرار می دهند؛ چیزهایی که در احکام و رساله ها آمده است موضوعاتش را بررسی می کنند.

جنتی تصریح کرد: چنین اقدامی، آن قدر مورد نیاز فقهاست که آقایان مراجع و علما خیلی از آن استقبال کردند و در نتیجه موضوع شناسی ها، بعضی مواقع تغییراتی در فتاوای مراجع به وجود آمد؛ زیرا موضوع مورد نظر فتوا، قبلاً جور دیگری تشخیص داده شده بود و بعد با شناخت بهتر موضوع، در فتوا، تجدید نظر شد و فتوای مرجع تغییر کرد.

جنتی افزود: ما از پژوهشکده شورای نگهبان انتظار داریم از نظر قانون اساسی موضوع شناسی کند؛ در مورد احکام قانونی خود ما هم نظر و نقش داریم و صاحب نظر هستیم اما اینجا باید کمک کند.

وی اضافه کرد: از نظر شرعی نیز مرکز مشورتی فقهی که در قم مستقر است، فقهایی در آنجا بررسی می کنند و به ما کمک بسیار خوبی می کنند و بیشتر نظراتشان برای ما مورد قبول بوده و این نشان دقت نظر آنها است.

دبیر شورای نگهبان تأکید کرد: در پژوهشکده شورای نگهبان نیز باید کاری مشابه مرکز مشورتی فقهی انجام شود با این تفاوت که مسئله موضوع شناسی در مورد قانون اساسی است و آن چیزی که ما نیاز بیشتری به آن داریم مسئله موضوعات است.

جنتی خاطر نشان کرد: مجلس در مسائل مختلف کشوری، قانون تصویب می کند؛ در بعضی از موارد، موضوعاتش مشخص است؛ در بعضی از موارد مثلا اقتصاد، مسئله برای ما روشن نیست که این مصوبه خلاف قانون اساسی و یا شرع است یا نیست و مرکز در این موارد می تواند کمک زیادی به شورای نگهبان کند.

وی اضافه کرد: بعضی از اصول قانون اساسی که مورد ابتلای ماست و احتیاج به تفسیر دارد، باید در پژوهشکده درباره آن کار شود که مراد از آن اصل چیست و ما بتوانیم از این توضیحات شما استفاده کنیم.

دبیر شورای نگهبان گفت: البته اصولی را بررسی کنید که مورد ابتلا و مورد نیاز ما است و از بررسی هایی که نتیجه عملی ندارد، جدا پرهیز شود.

جنتی با اشاره به پژوهش های صورت گرفته در سایر دستگاه ها گفت: برخی جاهای دیگر نیز تحقیقاتی دارند اما تحقیقات آنها به عمل منجر نمی شود و نتیجه عملی ندارد، هر چند در تحقیق، خیلی خوب و موفق بوده اند؛ موضوع خوب بوده اما نتیجه عملی برای آن دستگاه ندارد.

وی تأکید کرد: ما دنبال نتیجه عملی هستیم، یعنی بتوانیم استفاده کنیم؛ بنابراین آن اصولی که احیانا در آینده برای ما مورد نیاز است و ابهامات و اجمالاتی در این اصول وجود دارد، باید تفسیر شود. این اصول باید شناسایی شده و مورد رسیدگی قرار گیرند.

دبیر شورای نگهبان یکی دیگر وظایف پژوهشکده شورای نگهبان به موضوع انتشارات اشاره کرد و گفت: نشر آرا و نظریات شورای نگهبان از وظایف این شورا است و مواردی که در جلسات شورای نگهبان مطرح می شود باید دسته بندی و تنقیح و منتشر شود تا دانشگاه ها و دستگاه های قضایی بتوانند از این نظرها استفاده کنند.

جنتی اضافه کرد: اما این نظرات کمتر در اختیار آنها قرار گرفته و این کار نقیصه ای است که باید به کمک پژوهشکده، رفع شود.

وی تأکید کرد: اگر نظرات فقهی شورای نگهبان درست تنظیم شود، برای حوزه های علمیه هم مفید است و علما و اساتیدی که در حوزه های علمیه به تدریس مشغول هستند، خیلی وقت ها بحث هایی دارند که در شورای نگهبان مطرح شده و اگر این موارد در اختیارشان باشد، به آنها کمک می شود.

دبیر شورای نگهبان خاطر نشان کرد: همچنین در دانشگا ه ها، به ویژه در دانشکده های حقوق، نظرات شورای نگهبان برای اساتید و دانشجویان، بسیار مفید است.

جنتی با تأکید بر لزوم انطباق متون حقوقی کشور با موازین اسلامی گفت: مسائل حقوقی در دانشگاه ها غالبا غربی هستند و با وجود این که 34 سال از عمر جمهوری اسلامی می گذرد حقوق اسلامی در آنجا آن گونه که باید مطرح نیست؛ آنها باید بتوانند از پیچیده ترین بحث های حقوق اسلامی که در شورای نگهبان مطرح می شود، استفاده کنند.

وی افزود: اساتید حقوق ما در دانشگاه ها باید اینها را مشاهده کرده و یک تغییر و تحولی ایجاد کنند و حقوق جمهوری اسلامی را از حقوق غربی تفکیک کنند.

دبیر شورای نگهبان در مورد قوانین قبل از انقلاب نیز اظهار داشت: باید قوانین قبلی به خصوص قوانین قبل از انقلاب بررسی شود که چه قانونی در چه تاریخی تصویب شده و از کجا گرفته شده است؛ مانند قانون تجارت که الان مورد اختلاف است و بعضی از مواد و تبصره های آنها خلاف شرع است؛ بسیاری از آنها به درد امروز نمی خورند.

جنتی گفت: اگر بدانیم ریشه و مبنای قوانین قبل از انقلاب بر اساس چه طرز تفکر، عقاید و مبنایی شکل گرفته اند بسیار مفید خواهد بود و در نتیجه باید مواظب باشیم تا در همان دام نیفتیم.

وی اظهار داشت: اگر آرا و نظرات خوب حقوقی منتشر شود، این توهم که برخی از حقوقدانان ما دارند که قوانین غربی بهترین قوانین است و ما باید بر آن اساس قانونگذاری کنیم، تغییر می کند.

سیام**7261**1572
کد N55196