عضو سابق مجلس عراق: عربستان پریشان است

عراق,بغدادی,عربستان پریشان

بغداد - ایرنا - عضو سابق مجلس ملی عراق در خصوص سکوت دولتمردان عربستان نسبت به اتهامات اثبات شده علیه آنها مبنی بر دخالت در امور داخلی عراق و حمایت از تروریسم تاکید کرد که ریاض در چگونگی پاسخگویی به این اتهامات ˈدچار پریشانی و سردرگمیˈ شده است.

ˈمقداد البغدادیˈ روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه اتهام به عربستان تنها محدود به عراق نیست، ادامه داد: امروز عربستان نه تنها متهم به دخالت در امور داخلی عراق، بلکه کشورهای خاورمیانه بویژه سوریه و نیز خارج از خاورمیانه است و همه این کشورها، ریاض را به عنوان حامی و پشتیبان اصلی سیاسی و نظامی و اطلاعاتی تروریسم می دانند.

با شروع عملیات نظامی در الانبار علیه تروریستها و مدارک و مستنداتی که در این عملیات بدست دولت عراق افتاد، جمعی از نمایندگان مجلس عراق در موضع گیری های مختلف، عربستان را به دست داشتن مستقیم در ایجاد خشونت و حمایت از تروریسم در عراق متهم کردند و دولت بغداد نیز در همین مدت به صورت غیر مستقیم بارها انگشت اتهام را بسوی عربستان به عنوان عامل اصلی ناآرامی ها در عراق نشانه رفته است.

از جمله این مدارک ، اعترافات یکی از رهبران گروه تکفیری ˈداعشˈ به گرفتن 150 میلیون دلار آمریکایی و 60 دستگاه خودرو جدید از عربستان سعودی می باشد که در جلسه ای بین ˈشاکر وهیبˈ یکی از رهبران مقتول داعش در حضور یکی از شخصیت های سیاسی عراق که نامش فاش نشده ، با یک مامور امنیتی عربستان سعودی قبل از برچیدن خیمه های تحصن در الانبار، اتفاق افتاد.

بر اساس اسناد جدید، ˈاحمد العلوانیˈ نماینده مجلس عراق از استان ˈالانبارˈ که دولت بغداد او را بازداشت کرده است، در یکسال گذشته جلسات مختلفی با ماموران اطلاعاتی سعودی داشته است.

همچنین ˈطارق الهاشمیˈ معاون سابق رییس جمهوری عراق که تحت تعقیب دولت این کشور قرار دارد نیز اخیرا در سخنانی که در روزنامه ˈالحیاتˈ به چاپ رسید، اعتراف کرد که اطلاعات محرمانه ای را در اختیار عربستان قرار داده است.

نمایندگان مجلس ملی عراق با استناد به این مدارک و اعترافات، به تازگی در خواست شکایت قضایی علیه عربستان سعودی در سازمان ملل را مطرح کرده اند.

مقداد البغدادی با اشاره به حجم عظیم مدارک و اعترافات و شواهد و قرائن مبنی بر دست داشتن ریاض در امور داخلی عراق اضافه کرد: با نگاهی به روزنامه های آمریکایی و اروپایی و گفته های شخصیت های برجسته رسانه ای، این حقیقت آشکار می شود که همگی عربستان را عامل و پشتیبان تروریسم در جهان می دانند، ولی ریاض سکوت کرده ، زیرا نمی داند چگونه پاسخ این اتهامات را بدهد.

وی ارزیابی اش از سکوت معنی دار عربستان را تلاش ریاض برای یافتن توجیهات سیاسی و رسانه ای برای این اتهامات خواند و گفت: اتهامات علیه عربستان در عراق تنها محدود به تروریسم نمی شود، بلکه اطلاعات موثق وجود دارد که عربستان در بازی سیاسی داخلی عراق دخیل بوده و حتی گروه های انتخاباتی با ˈنشان عربستانˈ و تحت حمایت و هدایت ریاض ایجاد کرده است.

البغدادی هدف از دخالت های عربستان سعودی در عراق را نگرانی سعودی ها از دمکراسی موجود در عراق خواند و از کشیدن این آزادی و دمکراسی به سرزمینشان و بالاگرفتن مطالبات مردمی در عربستان دانست .

عضو سابق مجلس ملی عراق ادامه داد که برنامه عربستان سعودی از آغاز سقوط رژیم ˈصدامˈ در سال 2003 تاکنون شکست و فروپاشی و تضعیف شیعیان در عراق بوده است.

تحلیل گر امور عراق اضافه کرد که عربستان از همان ابتدا با سیاست فرقه گرایانه اش، تلاش کرده که پست نخست وزیری را که از پست های کلیدی و دارای صلاحیت های وسیع در عراق است، از شیعیان بگیرد و به گروههای وابسته به خود بدهد .

خاورم **1770**1651
کد N55131