لاریجانی: امیدواریم درهای همکاری ایران و کنیا در مسائل مختلف باز شود

سیاسی

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسائل مهم منطقه‌ای در دیدار با رئیس سنای کنیا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت، گفت: همکاری‌های پارلمانی ایران و کنیا خوب است و امیدواریم در این سفر نیز درهای همکاری در زمینه‌های مختلف گشوده شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علی لاریجانی در نشست خبری خود که پس از دیدار با رئیس سنای کنیا برگزار می‌شد، گفت: ما روابط بسیار نزدیک و دوستانه‌ای با کنیا داریم و حضور رئیس سنای کنیا و هیأت همراه به ایران باعث مسرت ما است.

وی با تاکید بر اینکه همکاری‌های پارلمانی بین ایران و کنیا خوب است، گفت: سفر ایشان فرصت مغتنمی بود و مذاکرات خوبی به منظور توسعه روابط دو کشور انجام شد.

لاریجانی تصریح کرد: کنیا از امتیازات خوبی در زمینه‌های معادن، کشاورزی و... برخوردار است و علاقمند به همکاری بیشتر می‌باشد و در مذاکرات انجام شده نیز بر سرمایه‌گذاری بیشتر دو کشور تاکید شده است.

رئیس قوه مقننه همچنین خاطر نشان کرد: در این دیدار مسائل مهم منطقه نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت به ویژه اینکه آفریقا نیز این روزها مثل منطقه ما پرتحول است و این از جمله موضوعاتی بود که مورد مذاکره قرار گرفت و در این مورد نقطه‌نظرات ما به یکدیگر نزدیک است امیدواریم که سفر ایشان به ایران سفر موفقی باشد.

وی با تاکید بر اینکه در این دیدار در حوزه‌های انرژی، معدن و کشاورزی بحث و تبادل نظر صورت گرفت، گفت: سطح روابط تجاری ایران و کنیا خیلی بالا نیست اما در این سفر امیدواریم که درهای همکاری در زمینه‌های مختلف باز شود و نتیجه‌بخش باشد.

به گزارش ایسنا، اکوا ایتورو، رئیس سنای کنیا نیز در این نشست ضمن تشکر از مسئولان پارلمان ایران گفت: در این سفر گفت‌وگو‌های مفیدی در موضوعات مختلف انجام شد در واقع سفر فعلی به دنبال پیگیری سفر رئیس مجلس ملی درسال 2010 به ایران است که موضوعات مطرح شده در آن زمان پیگیری و دنبال شود.

رئیس سنای کنیا افزود: موضوعات اقتصادی، ‌کشاورزی، نفت، معدن و... از جمله مسائلی بود که در این دیدار مورد گفت‌وگو و بحث واقع شد.

وی همچنین افزود: امیدواریم که همکاری‌های منطقه‌ای گسترده‌تر شود و گفت‌وگو‌هایی را نیز با مسئولان وزارتخانه‌های و دستگاه‌های ذی‌ربط داشته باشیم.

رئیس سنای کنیا همچنین در مورد موضع این کشور نسبت به تحولات منطقه‌ای گفت: دولت کنیا وظیفه خود می‌داند که از جان و مال مردم کشورش حمایت کند لذا تأمین امنیت در برابر عملیات تروریستی از جمله وظایف ما است.

وی با تاکید بر اینکه کنیا نقش فعالی برای مبارزه با تروریسم دارد، گفت: ما امنیت منطقه‌مان را با سومالی حفظ کرده‌ایم و در اقیانوس هند نیز دزدی دریایی را کنترل کرده‌ایم و معتقدیم که تروریسم مشکل ایران و کنیا نیست بلکه خطری برای کل جهان است.

رئیس سنای کنیا همچنین خاطر نشان کرد: در خصوص مذاکرات هسته‌ای نیز حمایت خود را اعلام کرده‌ایم و امیدواریم که سطح روابط تجاری ما در حوزه‌های نفت، انرژی، معدن و... گسترش یابد.

انتهای پیام

کد N54815